Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany przepisów, które umożliwiają stosowanie obniżonej stawki podatku VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego i produktów farmaceutycznych wykraczające poza zakres dozwolony prawem UE. Wczoraj na stronie KE został opublikowany komunikat w sprawie styczniowych decyzji Komisji o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
Na mocy unijnej dyrektywy w sprawie podatku VAT państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT na sprzęt medyczny, sprzęt pomocniczy oraz pozostałe urządzenia, które spełniają dwa warunki, a mianowicie są „przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności” oraz „przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne”. W odniesieniu do produktów farmaceutycznych dyrektywa w sprawie podatku VAT zezwala na stosowanie obniżonej stawki w przypadku produktów stosowanych w ochronie zdrowia, zapobieganiu chorobom oraz do celów medycznych i weterynaryjnych. Polska wykracza poza ten zakres, przyznając obniżoną stawkę podatku VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego do użytku ogólnego, a także niektórych nieleczniczych produktów farmaceutycznych, takich jak środki odkażające i produkty uzdrowisk.
Wniosek Komisji stanowi drugi etap postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. W przypadku nieudzielenia zadowalających wyjaśnień w ciągu dwóch miesięcy Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP
Źródło: www.europa.eu, stan z dnia 25 stycznia 2013 r.