Wydatki w celach czysto rekreacyjnych nie stanowią kosztu podatkowego. Inaczej jest, gdy zajęcia na basenie są niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej.
Ujmowanie w kosztach podatkowych wydatków na cele rekreacyjno-sportowe (np. siłownia, basen, fitness) jest niemożliwe. Zdaniem ekspertów, w niektórych przypadkach karnety na basen czy opłaty za zajęcia ze sztuk walki mogą być kwalifikowane do kosztów podatkowych, o ile są związane z prowadzoną działalnością. Przykładem takiej działalności jest ochrona osób i mienia, gdzie utrzymanie odpowiedniego poziomu kondycji fizycznej jest niezbędne do prawidłowego wykonywania czynności.
Możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu zależy od tego, czy wydatek w momencie poniesienia pozostaje w szeroko rozumianym związku z przychodem oraz czy nie jest wymieniony w ustawowym katalogu wydatków niestanowiących kosztów. Argumentacja o konieczności utrzymania dobrej sprawności fizycznej, chociaż niewątpliwie słuszna dla celów zdrowotnych, nie w każdym przypadku będzie wystarczająca dla celów podatkowych.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 15 lipca 2011 r.