Tak wskazał NSA w wyroku z 7 lutego 2014 r.
W przedmiotowej sprawie organ podatkowy wezwał spółkę do korekty deklaracji, ponieważ ta niewykazała w deklaracji budynku związanego z działalnością gospodarczą.
Spółka wskazała jednak, że decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zakazano jej w trybie natychmiastowym użytkowania budynku do czasu usunięcia stwierdzonych w kontroli budynku nieprawidłowości., tj. wykonania wszystkich zaleceń pokontrolnych i likwidacji usterek w instalacji elektrycznej.
Zalecenia pokontrolne obejmowały m.in.: zlikwidowanie rys w połączeniach ścian ze słupami żelbetowymi, zdjęcie obłożenia stropu w celu likwidacji zawilgocenia materiałów izolacyjnych, usunięcie śladów zacieków na ścianach, oczyszczenie z rdzy elementów wykonanych ze stali, poprawę mocowania rynien i rur spustowych itp. W zakresie instalacji elektrycznej zalecenia pokontrolne obejmowały m.in. konieczność wymiany przewodów zasilających lampy, konieczność wymiany uszkodzonych obudów i osłon lamp, zamontowanie instalacji wywiewnej i instalacji odgromowej itp.
Tym samym zdaniem spółki w sytuacji, gdy przedmiot ze względów technicznych niezależnych od podatnika nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności, następuje wyłączenie z zakresu opodatkowania najwyższą stawką podatku dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu to na właścicielu lub zarządcy obiektu spoczywa obowiązek utrzymania go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Wskazane obowiązki, według sądu, niewątpliwie zostały zaniedbane przez spółkę. Zły stan techniczny budynku wynikał więc jedynie z okoliczności zależnych od podatnika, a nie z przyczyn obiektywnych, nie miał też charakteru trwałego, potwierdzonego np. decyzjami organu nadzoru budowlanego, że:
- budynek bezpośrednio grozi zawaleniem oraz, że
- może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo
- jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku.
Wyrok NSA z 7 lutego 2014 r., II FSK 1059/12