Ustawa zachowuje wobec działkowców i stowarzyszeń ogrodowych zwolnienia podatkowe (z podatku rolnego i podatku od nieruchomości). Dla stowarzyszeń ogrodowych i działkowców zwolnienia te oznaczają, że w dalszym ciągu nie płacą podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości, chociaż taki obowiązek normalnie obciążałby ich z tytułu korzystania z gruntu i budynków.
Zwolnienia te nie mają już charakteru podmiotowego, lecz przedmiotowy tj. związany z wykorzystaniem gruntów pod rodzinne ogrody działkowe (ROD). Oznacza to, że jeżeli stowarzyszenie ogrodowe będzie wykorzystywało grunty i budynki ogrodowe na inne cele, np. związane z działalnością gospodarczą, to będą one podlegały opodatkowaniu.
We wcześniejszym stanie prawnym, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku rolnego niezbędne było złożenie wniosku o zwolnienie (do dnia 31 grudnia) oraz deklaracji (do 15 stycznia). W przypadku podatku od nieruchomości nie było wymagane złożenie wniosku, a tylko deklaracji na podatek (do 31 stycznia). Obecnie pozostał obowiązek składania deklaracji podatkowych (wraz z załącznikami), ale zniknął obowiązek składania wniosku o zwolnienie z podatku rolnego - to następuje z urzędu.
Należy podkreślić, że zwolnieniem z podatku od nieruchomości są objęte wyłącznie altany „normatywne”. Jednak w związku ze zrównaniem w ustawie powierzchni zabudowy wszystkich altan (do 35 m2), korzystają z niego również właściciele altan o powierzchni zabudowy 35 m2 w ROD położonych w miastach, gdzie dotychczas maksymalna powierzchnia wynosiła 25m2.
Jakie zwolnienia podatkowe wprowadziła ustawa działkowa?
Obowiązująca już ponad miesiąc ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. Poz. 40) wywołała wiele pytań o skutki zmian w prawie. Wśród nich znalazły się także te dotyczące opodatkowania.