Pytanie

Kiedy należy skorygować VAT naliczony z niezapłaconej faktury?
Czy chodzi o 150 dni przeterminowania, czy 150 dni od daty wystawienia faktury, czy 150 dni od daty odliczenia VAT?

Odpowiedź

Chodzi o 150 dni liczonych od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju.

Uzasadnienie

Nowe zasady stosowania tzw. "ulgi na złe długi" regulują znowelizowane przepisy art. 89a i 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. W odniesieniu do sytuacji prawnej dłużnika, tj. podatnika nabywającego towary i usługi od podatnika podatku od towarów i usług, obowiązują nowe zasady wyrażone w art. 89b u.p.t.u.
Zgodnie z ust. 1 tej normy jeśli należność wynikająca z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju nie została uregulowana przez nabywcę w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik (nabywca) jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Chodzi zatem o termin płatności wynikający z umowy lub faktury. Jeśli faktura taka nie zostanie uregulowana (gotówka, przelew, kompensata) przez 150 dni od terminu płatności, to wtedy należy dokonać skorygowania odliczenia za okres, w którym przypada ten 150 dzień.

Powyższej reguły nie stosuje się do faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (WNT). W wyniku takiego nabycia towarów podatnik wykazuje podatek należny, który jest jednocześnie podatkiem naliczonym, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c) u.p.t.u. Z art. 89b ust. 1 u.p.t.u. wynika wyraźnie, iż zasadę obowiązkowej korekty podatku naliczonego z tytułu nieuregulowanych należności stosuje się wyłącznie do dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju.