Pytanie

Jesteśmy spółką prawa handlowego. Wystawiamy noty uznaniowe podmiotom gospodarczym kupującym nasze towary od naszych kontrahentów (w hurtowniach). Wystawiamy je po każdym kwartale do 45 dni po jego zakończeniu. Noty wystawiane są na podstawie wydruku ze sprzedaży (sporządzonego przez te hurtownie) dla konkretnego podmiotu, który nie jest naszym klientem tylko hurtowni.
W którym roku ująć w kosztach (podatkowo) prowizję za IV kwartał 2012 r.?
Noty uznaniowe w tej sytuacji mogą być wystawione do 15 lutego 2013 r. Odbiorcami premii nie są nasi bezpośredni klienci, tylko klienci hurtowni.

Odpowiedź

Bonusy dotyczące IV kwartału 2012 r. w przypadku gdy do 15 lutego 2013 r. spółka nie złożyła zeznania rocznego za 2012 r., bądź nie sporządziła sprawozdania finansowego za tenże rok, to należy je odnieść w poczet kosztów 2012 r., w przeciwnym wypadku będą obciążać koszty 2013 r.

Uzasadnienie

Premie pieniężne (bo o takich w mojej ocenie możemy mówić w powyższym przykładzie), które przyznają Państwo podmiotom kupującym Państwa towary w hurtowniach – odnoszą się do dostaw/sprzedaży realizowanej w danym okresie czasu. Wartość takiej premii jest bezpośrednim następstwem dokonanych zakupów Państwa towarów, możemy tutaj wobec tego powiedzieć, iż są one bezpośrednio związana z przychodami uzyskiwanymi z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz hurtowni.

"Zapłacona premia pieniężna nie odnosi się do konkretnej dostawy (transakcji), ale do wartości sprzedaży dla konkretnego kontrahenta, nabywcy w danym okresie rozliczeniowym. Wartość premii pieniężnej stanowiąca wielkość osiągniętego obrotu w danym roku podatkowym jest w sposób bezpośredni powiązana z wartością sprzedaży dla konkretnych kontrahentów, nabywców. Nie można bowiem wykluczyć, że gdyby nie fakt zapłacenia kontrahentowi przez Spółkę premii pieniężnej, ten zaprzestałby z nią współpracy. Przyjąć zatem należy, że związek zapłaconej premii za określony okres, z wielkością przychodu Spółki w tym samym okresie ma charakter bezpośredni a nie pośredni." - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 kwietnia 2012 r., IPTPB3/423-22/12-2/PM.

Z uwagi na powyższe należy się zatem odnieść do zapisów art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397) – dalej u.p.d.o.p., w myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4b i 4c u.p.d.o.p.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Natomiast koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa powyżej są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Reasumując, noty uznaniowe dotyczące IV kwartału 2012 r. w przypadku gdy do 15 lutego 2013 r. spółka nie złożyła zeznania rocznego za 2012 r., bądź nie sporządziła sprawozdania finansowego za tenże rok, należy odnieść w poczet kosztów 2012 r., w przeciwnym wypadku będą obciążać koszty 2013 r.