Pytanie

Prowadzę działalność jako podatnik zwolniony z VAT ze względu na niskie obroty. W kwietniu rozpoczęliśmy ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Serwis programujący kasę popełnił przy jej programowaniu błąd i od momentu fiskalizacji kasy sprzedaż na kasie fiskalnej wybijana była w stawce 23 proc.
Jak poprawić zaistniały błąd?
Czy będę zobowiązany do zapłaty omyłkowo naliczonego podatku?

Odpowiedź

Korekta obrotu/podatku należnego zewidencjonowanego w kasie fiskalnej powinna być dokonana poprzez umieszczenie stosownych wpisów w ewidencji korekt.

Uzasadnienie

Na potrzeby niniejszego komentarza przyjęto następujące założenia:
- paragony z błędnie wykazaną kwotą podatku VAT zostały wydane nabywcom,
- korekta błędnie wykazanego podatku VAT nie spowoduje zmiany kwoty należnej podatnikowi z tytułu sprzedaży, tzn. kwotą należną z tytułu sprzedaży jest kwota wykazana na paragonie jako kwota brutto (kwota netto błędnie wykazany podatek VAT).

Wskazany w art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług , obowiązek uiszczenia wykazanego podatku VAT dotyczy faktur, nie natomiast paragonów. W konsekwencji podatnik nie powinien być zobowiązany do uiszczenia podatku VAT, który został błędnie ujęty na wydrukowanym przez kasę paragonie fiskalnym. Pewne wątpliwości mogłyby jednak powstać, gdyby paragon stanowił dokument zrównany z fakturą. Taka sytuacja – zgodnie z § 17 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, mogłaby zaistnieć np. gdyby paragon stanowił dowód zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi.

Przepisy nie określają, jak należy skorygować podatek VAT błędnie zewidencjonowany przy pomocy kasy fiskalnej (co więcej, przepisy nie wskazują nawet, czy korekta taka jest dopuszczalna). Niemniej jednak w praktyce organy podatkowe potwierdzają możliwość dokonania korekty kwot błędnie zarejestrowanych w kasie fiskalnej (np. w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2010 r., IBPP4/443-522/10/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, iż "obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości skorygowania sprzedaży i podatku należnego zewidencjonowanego za pomocą kasy rejestrującej, jednak brak regulacji prawnych w tym zakresie nie pozbawia podatnika możliwości dokonania korekty zaewidencjonowanego obrotu").

W interpretacjach organów podatkowych wskazuje się, iż zdarzenia/okoliczności, z których wynika korekta obrotu/podatku należnego powinny być ujęte "w odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej, ewidencji korekt" (m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 sierpnia 2010 r., ITPP1/443-518/10/AJ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2010 r., ILPP2/443-1568/10-2/AK). W interpretacji indywidualnej z 6 września 2011 r., IBPP3/443-655/11/KO Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, iż "skoro kasa rejestrująca nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej (tj. po wydrukowaniu paragonu), to korekta taka powinna być dokonywana za pomocą innych urządzeń księgowych. W takim przypadku należałoby prowadzić tzw. ewidencję korekt, z której musi dokładnie wynikać kwota korekty sprzedaży i podatku należnego przypisana do konkretnego paragonu [...]. W prowadzonej ewidencji korekt powinny być zapisywane wszelkie zdarzenia związane z korektą obrotu. Ewidencja taka nie ma określonego wzoru, ale wskazane jest, aby zawierała co najmniej dane niezbędne do ustalenia przyczyn zaistniałej korekty, a zapisy w niej widniejące pozwalały na określenie prawidłowej kwoty obrotu i podatku należnego".

Korekta błędnie wykazanego podatku należnego powinna być zatem dokonana poprzez umieszczenie stosownych wpisów w ewidencji korekt. Sugeruje się również uzyskanie dokumentów potwierdzających, iż przyczyną nieprawidłowego wykazania podatku VAT na paragonach fiskalnych było błędne zaprogramowanie kasy rejestrującej.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.)

Rozporządzenia z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360)