Pytanie
Podatnik (PKPIR) będący czynnym podatnikiem VAT i VAT-UE, kupił od kontrahenta niemieckiego (z NIP DE) dostęp do serwera na okres miesiąca (10 stycznia - 9 luty). Na fakturze wykazany jest VAT w wysokości 19%, data wystawienia faktury - 16 stycznia.
Jak zaksięgować taką fakturę? Jak wykazać ją w deklaracji? Z jakim dniem powstanie obowiązek podatkowy? Według jakiego kursu wycenić usługę? Co z VAT 19%? Czy w roku 2011 obowiązywały w tym względzie takie same przepisy? Czy coś się zmieni, jeśli podatnik zrezygnuje z bycia podatnikiem VAT czynnym, natomiast zostanie VAT-UE, a zakupi taką usługę?
Odpowiedź
Nabyta usługa powoduje konieczność rozliczenia VAT od importu usług w kwocie brutto i kursem z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, który powstanie w momencie wykonania usługi. Błędnie naliczony podatek od wartości dodanej powinien być skorygowany przez kontrahenta. Przepisy w tym względzie nie uległy zmianie. Rezygnacja z bycia VAT-owcem spowoduje brak prawa do odliczenia VAT z tytułu importu usług.
Uzasadnienie
Należy wskazać, iż usługa wykupienia dostępu do serwera będzie usługą elektroniczną. Wynika to z treści art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.
Analizując miejsce świadczenia usług elektronicznych na podstawie art. 28a-28n u.p.t.u. należy dojść do wniosku, iż miejscem ich opodatkowania jest – stosownie do zasady ogólnej – miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, iż usługa ta powinna być opodatkowana w Polsce, a faktura wystawiona przez kontrahenta niemieckiego powinna być bez naliczonego podatku od towarów i usług, bez względu jednak na fakt, iż kontrahent naliczył niemiecki podatek od wartości dodanej, to usługę należy rozliczyć w deklaracji jako import usług w kwocie należnej (kwocie brutto).
Kwestia zawyżenia faktury o błędnie naliczony niemiecki podatek od wartości dodanej musi być przedmiotem rozmów z kontrahentem.
Przepisy dotyczące importu usług elektronicznych nie uległy zmianie w stosunku do 2011 r.
Obowiązek podatkowy od takiej usługi powstał w dniu 9 lutego 2012 r., gdyż z tym dniem usługa została wykonana stosownie do art. 19 ust. 19a u.p.t.u. Natomiast, zgodnie z art. 31a ust. 1 u.p.t.u. fakturę należy przeliczyć według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. 8 lutego 2012 r.
Jeśli podatnik zrezygnuje z bycia podatnikiem VAT, lecz pozostanie tym podatnikiem dla czynności wewnątrzwspólnotowych, to zasada rozliczenia się nie zmieni, z tym że w takiej sytuacji nie będzie prawa do odliczenia VAT naliczonego od importu usług.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego