Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 30 stycznia 2014 r.
W przedmiotowej sprawie spółka akcyjna chciała skorzystać z ulgi na złe długi. Jednak zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT podstawowym warunkiem dokonania korekty podatku należnego jest fakt dokonania transakcji na rzecz podatnika VAT. Dłużnik musi więc mieć taki status w chwili dokonania transakcji, aby mogło u niego dojść do korekty podatku naliczonego. Dlatego też spółka akcyjna chcąca dokonać stosownej korekty, powinna upewnić się, czy został spełniony ten podstawowy warunek.
Spółka akcyjna zwróciła się więc do fiskusa o zaświadczenie, które wskazywałoby, że kontrahent (spółka z o. o.) była we wskazanym okresie zarejestrowana w urzędzie skarbowym, jako podatnik VAT czynny, czy podatnik VAT zwolniony.
Zdaniem fiskusa prawo umożliwia wydanie zaświadczenia potwierdzającego jedynie aktualnie obowiązujący stan faktyczny lub prawny i nie pozwala na wydanie zaświadczenia według stanu faktycznego mającego miejsce w przeszłości.
Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Zdaniem sądu fiskus nie ma racji. Z art. 306a § 3 o.p. nie wynika, aby jego treść uniemożliwiała wydanie zaświadczenia potwierdzającego pewien stan faktyczny mający miejsce w przeszłości. Wynikający z powyższego przepisu obowiązek potwierdzenia stanu faktycznego istniejącego w dniu wydania zaświadczenia oznacza, że może ono dotyczyć potwierdzenia zarówno zdarzeń aktualnych jak i mających miejsce w przeszłości, jeżeli zdarzenia te są znane organom podatkowym w dniu wydania zaświadczenia.
Zdaniem sądu spółka akcyjna słusznie wskazała, że aby mogło u niego dojść do korekty podatku naliczonego, dłużnik musi więc mieć taki status w chwili dokonania transakcji oraz, że przy ustalaniu powyższej okoliczności pomocne, a wręcz niezbędne może być zaświadczenie, o które wystąpiono do fiskusa.
Wyrok WSA w Poznaniu z 30 stycznia 2014 r., I SA/Po 609/13