Nieodpłatne udostępnienie i zużycie artykułów spożywczych typu: kawa, herbata, ciastka, soki, paluszki, mleko, woda itp. przez pracowników Wnioskodawcy w czasie spotkań wewnętrznych, narad, odpraw i w czasie pracy nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, prywatne tych osób, gdyż związane jest niewątpliwie ze statusem pracownika w przedsiębiorstwie, a zatem czynności tych nie można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
Opodatkowaniu nie podlega również nieodpłatne udostępnienie i zużycie ww. artykułów spożywczych w czasie spotkań wewnętrznych, narad, odpraw i w czasie pracy przez współpracowników (zleceniobiorców) spółki którzy działają na podstawie umowy zlecenia lub samozatrudnienia (prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą). Należy bowiem ich traktować jak kontrahentów spółki bądź osoby trzecie. Nieodpłatne udostępnienie i zużycie artykułów spożywczych przez współpracowników niebędących pracownikami nie stanowi darowizny towarów na rzecz tych osób, a zatem czynności tych nie można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu również w oparciu o przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.
W świetle powyższego stwierdzić należy, iż nieodpłatne udostępnienie i zużycie ww. artykułów spożywczych zarówno przez pracowników jak i współpracowników (zleceniobiorców) spółki, w czasie spotkań wewnętrznych, narad, odpraw i w czasie pracy, nie stanowi odpłatnej dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 marca 2013 r., IPPP1/443-17/13-2/JL