Tak wskazał NSA w wyroku z 3 lipca 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która na swoich stacjach benzynowych sprzedaje m. in. napoje mleczne o smaku kawy. Produkt jest wytwarzany na bazie ekstraktu kawowego. Nie zwiera naparu kawy i jest klasyfikowany do grupowania PKWiU 2008 - 11.07.19.0.
Kluczowym pozostawało to jaką stawkę VAT powinna stosować spółka do napojów wytwarzanych na bazie ekstraktu kawowego.
Spółka wskazała, że obecnie prawo do zastosowania stawki VAT 5 proc. zostało zawężone do napojów zawierających tłuszcz mlekowy z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu, których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju.
Zdaniem spółki opodatkowanie napojów mlecznych o smaku kawy, które nie zawierają naparu kawy tylko ekstrakt kawowy w dalszym ciągu pozostaje na poziomie 5 proc. Według spółki ustawodawca chciał wyłączyć z niższej stawki opodatkowania napoje mleczne zawierające napar kawy a nie wszystkie napoje mleczne o smaku kawy. W ustawie został wskazany czynnik obecności w napoju mlecznym naparu kawy, jako jedyne kryterium dla zastosowania bądź nieobniżonej stawki VAT na tę grupę napojów. Według spółki wyłącznie zawartość w napoju mlecznym naparu kawy wyklucza możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT 5 proc.
Fiskus się nie zgodził. Uznał, że w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest napój, w skład, którego wchodzi ekstrakt z kawy, niezależnie od udziału procentowego, preferencyjna stawka podatku nie znajdzie zastosowania. Zdaniem organu ekstrakt kawowy jest niczym innym jak zagęszczoną esencją/wywarem z kawy, czyli naparem powstałym na bazie kawy.
Sprawę ostatecznie rozstrzygnął NSA. Sąd zwrócił uwagę, że pojęcia "kawa", "napar" oraz "ekstrakt" nie zostały zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Zdaniem sądu jednak słowa "napar" i "ekstrakt" pozostają w odniesieniu do siebie synonimami. Według sądu w świetle wykładni językowej możliwe jest bowiem przyjęcie, że ekstrakt kawowy jest niczym innym jak zagęszczoną esencją/wywarem z kawy, czyli naparem.
Dlatego przyjęcie, że sprzedaż napoju zawierającego tłuszcz mlekowy i dowolną ilość kawy (również w postaci ekstraktu kawowego) podlega niższemu opodatkowaniu niż kawa, która nie zawiera w ogóle tłuszczu mlekowego, mogłoby prowadzić do opodatkowania towarów podobnych różnymi stawkami.
Podsumowując sąd stwierdził, że art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w zw. z poz. 31 pkt 2 załącznika nr 10 do tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. należy interpretować w ten sposób, że preferencyjna stawka podatku VAT nie ma zastosowania do sprzedaży napojów zawierających tłuszcz mlekowy, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest ekstrakt z kawy, niezależnie od jego udziału procentowego.
Wyrok NSA z 3 lipca 2015 r., sygn. akt I FSK 854/14
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
VAT. Wybór orzecznictwa
|