Chęć nawiązania takiej współpracy zgłosiło 11 państw (Belgia, Niemcy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Austria, Portugalia, Słowenia i Słowacja). Ustanowienie wspólnego systemu podatku od transakcji finansowych ma zapobiegać unikaniu opodatkowania oraz zakłóceniom spowodowanym indywidualnym wprowadzaniem przez państwa członkowskie przepisów podatkowych. Ma także służyć zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego.
W komunikacie opublikowanym na stronie MF czytamy, że ministrowie zapoznają się także z komunikatem Komisji Europejskiej dotyczącym planu działania na rzecz poprawy skuteczności zwalczania oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania. Zostały w nim przedstawione działania zmierzające do zacieśnienia współpracy administracyjnej i wspierania rozwoju polityki dobrych rządów, szersze podejście do rajów podatkowych i wyeliminowania agresywnego planowania podatkowego. Poruszone zostały także zagadnienia dotyczące przestępstw związanych z podatkami.
Ponadto na spotkaniu prezydencja irlandzka przedstawi program prac Rady ECOFIN na I półrocze 2013 r. Priorytety Irlandii skupiają się głównie wokół kwestii związanych ze zwalczaniem skutków kryzysu gospodarczego. Prezydencja będzie wspierała wdrożenie zobowiązań służących długofalowej stabilizacji i wzmocnieniu zarządzania, zapewnienie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy oraz zapewnienie dalszego rozwoju jednolitego rynku. Kluczowymi obszarami prac prezydencji irlandzkiej będą działania na rzecz utworzenia unii bankowej i dalszej reformy usług finansowych, koordynacja działań w ramach Semestru Europejskiego, jak również kolejny etap wdrażania reformy Unii Gospodarczej i Walutowej.
Ministrowie będą rozmawiać również o wzroście gospodarczym na 2013 r. oraz dokonają podsumowania ustaleń Rady Europejskiej z grudnia 2012 r. w zakresie prac Rady ECOFIN.