W przedmiotowej sprawie podatnik wynajmuje zakupiony w tym celu lokal mieszkalny. Umowa najmu jest spisywana na krótki okres czasu – na dobę, kilka dni, tydzień, miesiąc. Zdaniem podatnika świadczone usługi najmu lokalu na krótkie okresy czasu może opodatkować według stawki 8,5 proc. w ramach najmu prywatnego.
Jednak zdaniem fiskusa przedmiotowy lokal nabyty został w celu wynajmu na krótkotrwałe okresy, zaś podjęte przez podatnika działania mające charakter zarobkowy, powtarzające się okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły zawierają elementy definicji działalności gospodarczej. W konsekwencji organ uznał, że przychody uzyskiwane z tytułu udostępnienia lokalu w ramach usług krótkotrwałego zakwaterowania powinny zostać zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowane 17 proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie. Sąd, tak jak i fiskus, wskazał, że najem przedstawiony przez podatnika spełnia wszystkie przesłanki uznania za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o PIT i nie mieści w ramach tzw. najmu prywatnego. Zdaniem sądu prowadzony przez podatnika najem ma zarobkowy charakter, czyli jest nastawiony na osiągnięcie zysku (dochodu) w postaci czynszu. Zakres prowadzonego najmu wskazuje zaś, że nie może on być prowadzony inaczej niż w sposób zorganizowany i profesjonalny. Zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym oznacza prowadzenie działalności w sposób metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń w sposób ciągły. Istotnym przejawem działania w sposób zorganizowany jest to, że podatnik nabył przedmiotowy lokal z zamiarem przeznaczenia go na wynajem – co wyraźnie wynika z wniosku podatnika - a więc w celu uczynienia z niego źródła przychodu. Wskazana inwestycja niewątpliwie związana była z koniecznością podejmowania szeregu czynności (nawiązywania kontaktów z potencjalnymi sprzedawcami lokali pod wynajem i przystosowanie do wynajmu, następnie z klientami zarówno na etapie zawierania umów najmu, jak i w trakcie ich realizacji). O zorganizowanej działalności świadczy również konieczność pozyskiwania potencjalnego klienta (wynajmującego) poprzez udostępnianie informacji o posiadanym lokalu do wynajęcia, podejmowanie środków umożliwiających realizację przedmiotu umowy, czuwanie nad przestrzeganiem zasad dokonywania płatności za wynajem. Tego rodzaju działania, nie mogą mieć ze swej istoty charakteru przypadkowego, incydentalnego. Wymagają one podejmowania szeregu zaplanowanych i przemyślanych działań oraz czynności. Ponadto cechą charakterystyczną działalności gospodarczej jest również jej ukierunkowanie na zbyt, na zaspokajanie potrzeb osób trzecich - w tym przypadku osób wynajmujących lokal w miejscowości nadmorskiej.
Wyrok WSA w Szczecinie z 16 października 2013 r., I SA/Sz 331/13