W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca w sprawie skutków podatkowych otrzymania tytułem darowizny praw własności intelektualnej. Przedsiębiorca otrzymał bowiem od brata w formie darowizny znak towarowy objęty prawem ochronnym udzielonym decyzją Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Strony umowy darowizny zgodnie określiły wartość znaku powyżej 3500 tys. zł. Znak został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według wartości wynikającej z umowy darowizny i będzie wykorzystywany do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą przez okres dłuższy niż rok. Przedsiębiorca zamierza rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych znaku towarowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca nie miał jednak pewności co do przepisów ustawy, jakie powinny mieć tu zastosowanie. Czy ustawy o podatku od spadków i darowizn czy też ustawy o PIT? Sam przedsiębiorca postawił na ustawę o PIT.
Fiskus się zgodził. Wskazał na regulację art. 3 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którą temu podatkowi nie podlega nabycie w drodze darowizny m.in. właśnie znaków towarowych.
Oznacza to, że mimo iż określone w tych przypadkach przedmioty opodatkowania są co do zasady objęte zakresem przedmiotowym podatku od spadków i darowizn, ustawodawca zrezygnował z ich opodatkowania. Konsekwencją takiego wyłączenia z zakresu przedmiotowego opodatkowania jest, że mogą być one poddane opodatkowaniu innym podatkiem, a w szczególności podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż ustawa o podatku od spadków i darowizn jest lex specialis w stosunku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 stycznia 2015 r., sygn. akt IBPBII/1/436-316/14/MCZ, LEX nr 254291
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego