W przedmiotowej sprawie szpital zwrócił się do burmistrza z wnioskiem o udzielenie informacji, czy dana osoba jest płatnikiem podatku od nieruchomości. Burmistrz poinformował jednak wnioskodawcę, że dane dotyczące płatnika podatku od nieruchomości są objęte reżimem ustawy - Ordynacja podatkowa w związku z czym do wniosku nie ma zastosowania ustawa o dostępie do informacji publicznej. Dane dotyczące podatników objęte są tajemnicą skarbową, a organ podatkowy może je udostępnić jedynie osobom wymienionym w art. 298 i art. 299 Ordynacji podatkowej.
Szpital wniósł o wydanie decyzji odmownej w sprawie udzielenia żądanych informacji wskazując, że każda informacja o sprawach publicznych (jaką jest również informacja objęta tajemnicą na mocy ustawy - Ordynacja podatkowa) jest informacją publiczną, a odmowa jej udzielenia powinna nastąpić w formie decyzji, od której służy środek zaskarżenia.
Sprawa trafiła do WSA w Krakowie. Zdaniem sądu wniosek o udzielenie informacji, czy dana osoba jest płatnikiem podatku lokalnego od nieruchomości podlegał zakwalifikowaniu, jako wniosek o udostępnienie informacji publicznej z przyczyn przedmiotowych. Jak bowiem stanowi art. 6 ust. 1 pkt 5 lit. h ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku publicznym, w tym o ciężarach publicznych. Ciężary publiczne związane są z konkretnymi podmiotami, a zatem pytanie o konkretny rodzaj ciężaru publicznego – którym niewątpliwie są obciążenia podatkowe – w powiązaniu z konkretnym podmiotem nie może z tego tylko względu, że związane jest z konkretnym podmiotem wykluczać kwalifikowania takiego pytania, jako wniosku o udzielenie informacji publicznej, a samej żądanej informacji jako informacji publicznej.
Sąd podkreślił, że w sytuacji, gdy wnioskowana do udostępnienia informacja miała charakter informacji publicznej organ powinien był jej udzielić, chyba że doszedłby do wniosku, że ze względu na tajemnicę skarbową konieczna jest odmowa udostępnienia informacji publicznej. Wówczas należałoby takiej odmowy dokonać w formie decyzji administracyjnej. Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Taką tajemnicą ustawowo chronioną jest tajemnica skarbowa. Zgodnie z art. 293 § 1 Ordynacja podatkowej indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników objęte są tajemnicą skarbową. Organ winien zatem rozważyć, czy dane, ujawnienia, których domagał się szpital stanowią tajemnicę skarbową w rozumieniu art. 293 Ordynacji podatkowej.
Tym samym, w przedmiotowej sprawie, do dnia rozprawy przed sądem administracyjnym burmistrz nie zakończył postępowania zainicjowanego wnioskiem szpitala o udostępnienie informacji publicznej poprzez udzielenie tej informacji bądź poprzez jej odmowę w formie decyzji administracyjnej, bądź też poprzez umorzenie postępowania. Oznacza to, że burmistrz pozostawał w bezczynności w kwestii rozpatrzenia wniosku.
Wyrok NSA z 11 kwietnia 2013 r., II SAB/Kr 24/13