Pytanie
Czy w przypadku modernizacji budowli podatek od nieruchomości zwiększa się od następnego miesiąca czy od 1 stycznia nowego roku w przypadku odbudowy zniszczonej części nabrzeża (tj. odbudowa części muru poprzez uzupełnienie metalowej siatki i samego uszkodzonego muru) oraz w przypadku dobudowania nowej części nabrzeża do starego fragmentu (tj. powstaje przedłużenie starego muru)?
Odpowiedź
Jeśli budowla infrastruktury portowej nie korzysta ze zwolnienia w podatku od nieruchomości, to w przypadku odbudowy zniszczonej części nabrzeża nie dochodzi do zwiększenia podstawy opodatkowania, a w przypadku dobudowania nowej części nabrzeża dojdzie do zwiększenia wartości początkowej budowli zmieniającej podstawę opodatkowania od nowego roku podatkowego.
Uzasadnienie
Kwestie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości reguluje art. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – dalej u.p.o.l., natomiast kwestię podstawy opodatkowania budowli reguluje art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 u.p.o.l.
Podstawową zasadą jest powstanie obowiązku podatkowego od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, np. nabycie budowli (art. 6 ust. 1 u.p.o.l.). Jeśli budowla nie jest nabywana, lecz jest budowana przez podatnika, to zastosowanie może znaleźć reguła szczególna, tj. powstanie obowiązku podatkowego z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem (art. 6 ust. 2 u.p.o.l.).
Jeśli nie ma zastosowania żadna z reguł związana z objęciem budowli w posiadanie lub przekazanie jej do użytkowania, a w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie (art. 6 ust. 3 u.p.o.l.).
Z drugiej strony reguły obliczania podstawy opodatkowania wskazują, iż jest nią wartość przyjęta dla potrzeb amortyzacji w podatku dochodowym na dzień 1 stycznia roku podatkowego, za który obliczany jest podatek od nieruchomości (art. 4 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.). Zdarzenia powodujące zmianę tej wartości początkowej środka trwałego (budowli) powodują, iż podstawa opodatkowania zmienia się od nowego roku, a nie w trakcie danego roku, w którym dokonano modernizacji środka trwałego (i w którym wzrosła jego wartość początkowa).
Skoro zatem, ustawodawca odnosi podstawę opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości do zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych, to należy wskazać, iż odbudowa zniszczonej części nabrzeża nie jest modernizacją budowli lecz remontem niezmieniającym jego wartości początkowej. Natomiast, rozbudowanie budowli stanowi przesłankę do zmiany jej wartości początkowej w podatku dochodowym (art. 22g ust. 17 ustawy o PIT). Stąd wniosek, iż zwiększenie podstawy opodatkowania wraz z nowym rokiem podatkowym powoduje, iż obowiązek podatkowy powstanie w stosunku do tego zwiększenia wraz z nowym rokiem, stosownie do art. 6 ust. 9 pkt 1 u.p.o.l.
Nota bene, z podatku od nieruchomości zwolnione są budowle infrastruktury portowej, budowle infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich oraz zajęte pod nie grunty (art. 7 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l.).
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.)