Pytanie
Mam do zaksięgowania umowę o dzieło z listy płac (za wykonanie płyt drewnianych, koszenie terenów zielonych, itp.). Umowa o dzieło księgowana jest w naszej firmie na konto wynagrodzenia, podatek dochodowy na rozrachunki z tytułu podatku dochodowego. Kierownictwo chciałoby aby tę jedną umowę o dzieło księgować w koszty usług.
Czy tak mogę zaksięgować tę umowę - zamiast w wynagrodzenia to w koszty usługi, a podatek dochodowy na rozrachunki z tytułu podatku dochodowego?
Odpowiedź
Nie można zastosować odmiennego od już funkcjonującego w jednostce sposobu ujmowania zdarzeń tego samego rodzaju w ciągu roku obrotowego. Można zmienić zasady księgowania zdarzeń gospodarczych danego rodzaju (wszystkich), ale ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) - dalej u.o.r., jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, dotyczące m.in. (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.o.r.) sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym, co najmniej:
- zakładowego planu kont, ustalającego wykaz kont księgi głównej,
- przyjętych zasad klasyfikacji zdarzeń,
- zasad prowadzenia kont księgi pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej.
Odnosząc się wprost do postawionego pytania - nie można stosować wyjątków od przyjętych w polityce rachunkowości zasad ujmowania zdarzeń tego samego rodzaju w ciągu roku obrotowego, bowiem klasyfikacja zdarzeń gospodarczych oznacza ich przyporządkowanie do grupy zdarzeń bilansowych i wynikowych oraz określenie ich skutków finansowych dla sytuacji finansowej i rentowności jednostki. Zatem obowiązuje ujednolicenie sposobu ujęcia w księgach zdarzeń tego samego rodzaju (Komentarz do ustawy o rachunkowości pod redakcją Ewy Walińskiej, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2011, s. 157).
Jednakże w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji, jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą (art. 8 ust. 2 u.o.r.). Należy jednak zwrócić uwagę, że wszystkie zdarzenia zakwalifikowane do danej grupy będą ujmowane jednakowo (bez wyjątków).