Zatem – w obrocie gospodarczym - w momencie kiedy pożyczkodawca umorzy pożyczkobiorcy pożyczkę wraz z odsetkami prowadzi to do powstania po stronie tego ostatniego nieodpłatnego przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym -- w wysokości kwoty umorzonych odsetek. Takie właśnie stanowisko zajmują sądy administracyjne wydając orzeczenia w tego rodzaju sprawach. Podobnie wypowiadają się w tej sprawie niektóre organy podatkowe. Jednak część organów podatkowych jest innego zdania, uznając, że umorzenie niezapłaconych odsetek jest obojętne podatkowo dla obu stron umowy pożyczki. W związku z tym, w przypadku wystąpienia opisanego powyżej stanu faktycznego, najlepszym wyjściem jest wystąpienie do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Czy umorzenie przez przedsiębiorcę pożyczki wraz z należnymi odsetkami powoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie jego kontrahenta, który jest pożyczkobiorcą?
Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa pożyczki jest umową wzajemną i odpłatną, przy czym ta odpłatność polega na tym, że pożyczkobiorca zobowiązany jest uiścić odsetki za korzystanie z kapitału pożyczkodawcy.