Pytanie
Podatnik prowadzi kancelarię prawną, w której zatrudniona jest córka podatnika. Córka studiuje prawo i zamierza w ramach programu wymiany studentów wyjechać na okres roku na studia prawnicze do Francji.
Czy koszty związane ze studiami we Francji jakie poniesie podatnik na rzecz córki (koszty wyjazdu, mieszkania, czesne) stanowić będą koszt uzyskania przychodu dla działalności podatnika?
Odpowiedź
Jeśli podatnik (pracodawca) wykaże związek poniesionych wydatków z przychodami, to nie widzę przeszkód przed zaliczeniem wydatku do kosztów podatkowych.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki: musi być ponoszony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu; nie może być wymieniony w art. 23 u.p.d.o.f., wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów; wydatek powinien też być należycie udokumentowany.
Z powyższego wynika, że nie każdy wydatek ponoszony przez podatnika można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jedynie w przypadku, kiedy podatnik faktycznie poniesie wydatek, wykaże związek wydatku z uzyskanym przychodem i udowodni fakt poniesienia kosztów w sposób niebudzący wątpliwości może uznać konkretny wydatek za koszt uzyskania przychodu.
Dlatego podatnik chcąc zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki z określonego tytułu, powinien wykazać istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy przedmiotowymi wydatkami a osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Ciężar dowodu obciąża podatnika.
Koszty szkolenia pracowników co do zasady są ponoszone w celu uzyskania przychodów, gdyż stwarza to pracodawcy większe i szersze możliwości uzyskania przychodów. Dotyczy to wydatków na takie szkolenia, które są związane z zakresem obowiązków pracowniczych danego pracownika.
W przedmiotowym stanie faktycznym uzasadnieniem mogłoby być np. obsługiwanie klientów z Francji, czy też prowadzenie spraw, do których zastosowanie mogą mieć przepisy obowiązujące we Francji. Pracodawca i pracownik powinni przemyśleć również jak uregulować prawnie zobowiązanie pracodawcy do sfinansowania tych kosztów pracownikowi (żeby nie było to świadczenie jednostronne - darowizna nie będąca z zasady kosztem). W mojej ocenie, zwłaszcza że sprawa dotyczy córki podatnika, ryzyko zakwestionowania zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych w przypadku kontroli jest jednak duże.
pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego