Pytanie

Czy można od lutego 2013 r. zrezygnować z bycia podatnikiem VAT, jeśli obroty w ubiegłym roku wynosiły 19 tys. zł?
W jaki sposób i do kiedy należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego?

Odpowiedź

Niestety - co do zasady organy podatkowe uznają, iż powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT jest możliwy od początku roku kalendarzowego, a nie od początku miesiąca w trakcie roku. Zatem w opisanym stanie faktycznym byłoby to możliwe dopiero od 1 stycznia 2014 r. Stanowisko to bywa kwestionowane, jednak jeśli podatnik nie chce się wdawać w spór z organem podatkowym w tym zakresie, sugeruję kontakt z właściwym dla podatnika urzędem skarbowym, w celu potwierdzenia stanowiska właściwego organu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Z kolei na mocy art. 113 ust. 11 ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Jak wynika z interpretacji organów podatkowych podatnik chcący skorzystać z powyższej możliwości powrotu do zwolnienia podmiotowego może to uczynić tylko od 1 stycznia danego roku. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 sierpnia 2011 r., ITPP2/443-702c/11/AP, stwierdzono, że "prawo do ponownego korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przysługuje wyłącznie od początku danego roku podatkowego, tj. od 1 stycznia. Na powyższe wskazuje zapis w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT: "po upływie roku, licząc od końca roku". Zatem nie jest możliwy wybór zwolnienia od początku dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym". Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2011 r., IPTPP2/443-536/11-4/PM: "powrót do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT nie jest możliwy od dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym. Uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego przysługuje od początku roku podatkowego".

W literaturze kwestionuje się powyższe ograniczenie, wskazując, iż z przepisu nie wynika, aby ponowny wybór zwolnienia podmiotowego możliwy był wyłącznie od początku roku, a zwrot "po upływie roku, licząc od końca roku" wyznacza tylko najwcześniejszy możliwy moment powrotu do zwolnienia podmiotowego. Niestety próba powrotu do zwolnienia np. od miesiąca lutego - w świetle powyższych interpretacji wydawanych w imieniu Ministra Finansów - może powodować spór z właściwym organem podatkowym.

Uwagi

W celu powrotu do zwolnienia podatnik powinien złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R.