Pytanie

Czy biuro rachunkowe, którego właściciele posiadają certyfikat księgowy, a nie status doradcy podatkowego, mogą zająć stanowisko w zakresie wyboru stawki VAT?
Czy w wypadku odjęcia złej decyzji odpowiada podatnik, czy biuro rachunkowe?

Odpowiedź

Pomoc w wyborze stawki VAT jest czynnością z zakresu doradztwa podatkowego wykraczającą poza uprawnienia usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ewentualna szkoda nie będzie objęta polisą odpowiedzialności zawodowej, lecz odpowiedzialnością na zasadach ogólnych.

Uzasadnienie

Uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, stosownie do art. 76a ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości , obejmuje nie tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych, lecz także prowadzenie ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, a także sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Odpowiedzi wymaga zatem to, czy pomoc w wyborze stawki VAT jest elementem prowadzenia księgi podatkowej lub innej ewidencji do celów podatkowych, czy też jest czynnością stricte doradczą, objętą obowiązkiem posiadania uprawnień do wykonywania doradztwa podatkowego.

Stawka VAT jest w pewnym sensie elementem "innych ewidencji do celów podatkowych", gdyż w rejestrach sprzedaży i w rejestrach zakupów stawki VAT występują jako elementy grupujące transakcje podatnika według poszczególnych stawek podatku. W pytaniu chodzi zaś o pomoc w wyborze odpowiedniej stawki VAT, czyli o doradzenie jaką stawkę VAT należy zastosować do dostaw danego towaru lub świadczenia danej usługi.

Czynność ta stanowi poradę, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym . Zgodnie z tą normą czynnością doradztwa podatkowego jest udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.

Udzielenie porady, a do tego błędnej, bez wymaganych uprawnień podlega grzywnie do 50.000 zł, stosownie do art. 81 ust. 1 tej ustawy . Jako wykraczające poza zakres uprawnień, nie będzie objęte polisą odpowiedzialności zawodowej, lecz odpowiedzialnością na zasadach ogólnych.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.)

Ustawa z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213)