Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Czy do limitu małego podatnika w VAT wlicza się również pobrane zaliczki, kwoty wynikające z zakupu towarów lub usług obarczonych tzw. odwrotnym obciążeniem oraz wewnątrzwspólnotowe nabycia?
Odpowiedź:
Do sprzedaży, a więc również do limitu nie wlicza się m.in. WNT czy importu usług. Pomimo iż od tych czynności nabywca rozlicza VAT nie są one uznawane za "sprzedaż".
Jednakże do wartości sprzedaży należy wliczyć otrzymane zaliczki.
Uzasadnienie:
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. małym podatnikiem na gruncie VAT jest podatnik podatku od towarów i usług:
a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,
b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu –jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro
– przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
W pojęciu małego podatnika ustawodawca odwołuje się do pojęcia wartości sprzedaży. Z kolei art. 2 pkt 22 u.p.t.u. zawiera definicję sprzedaży, przez którą rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
A zatem do sprzedaży, a więc również do limitu nie wlicza się m.in. WNT czy importu usług. Pomimo iż od tych czynności nabywca rozlicza VAT nie są one uznawane za "sprzedaż".
Jednakże do wartości sprzedaży należy wliczyć otrzymane zaliczki. Stanowią one bowiem sprzedaż w rozumieniu powyższego przepisu. Analogiczne stanowisko znajdujemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 grudnia 2013 r., IPPP2/443-1059/13-3/RR.
Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 12.02.2016 r.