Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 sierpnia 2014 r.
W przedmiotowej sprawie spółka zwróciła się do fiskusa w sprawie momentu kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupionym gruntem. Przedmiotem działalności spółki jest przygotowanie terenu pod budowę, budowa mieszkań na sprzedaż, obrót nieruchomościami, pośrednictwo finansowe, a także wynajem nieruchomości. W celu realizacji takiej działalności spółka dokonała zakupu nieruchomości gruntowej wraz z decyzją o warunkach zabudowy dla budowy kompleksu wypoczynkowo-hotelowego z usługami z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży. Zakup został sfinansowany pożyczką zaciągniętą tylko i wyłącznie w tym celu, tzn. na nabycie tej nieruchomości. W księgach rachunkowych spółki nieruchomość ta stanowi aktywa obrotowe – towar.
Według spółki odsetki od zaciągniętej pożyczki stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty odsetek, czyli z chwilą ich poniesienia, a nie z chwilą uzyskania przychodów ze sprzedaży tej nieruchomości.
Fiskus zgodził się ze spółką. Rozpatrując kwestię możliwości podatkowego rozliczenia wymienionych przez spółkę we wniosku wydatków (odsetki od pożyczki oraz podatek od nieruchomości) fiskus zauważył, że wydatki te powinny być traktowane dla celów podatkowych – co do zasady – jako tzw. koszty pośrednie, bowiem w sposób ogólny wpływają na przychody. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby wymienione wydatki (koszty) można było powiązać bezpośrednio z przychodem ze sprzedaży nieruchomości gruntowej. Wobec tego, zasadnym jest uznanie, że przedmiotowe wydatki stanowić będą tzw. pośredni koszt uzyskania przychodów i w myśl postanowień art. 15 ust. 4d ustawy o CIT powinny być potrącone w dacie poniesienia. Przy czym w odniesieniu do odsetek od pożyczki kierować należy się również dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT, w myśl której nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Oznacza to, że odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero z chwilą ich zapłaty.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 sierpnia 2014 r., ITPB4/423-54/14/AM, LEX nr 237194
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego