W przedmiotowej sprawie osoba prawna do realizacji poszczególnych projektów inwestycyjnych powołuje spółki komandytowo–akcyjne. Osoba prawna jest akcjonariuszem w SKA. Komplementariuszem w SKA jest inna spółka kapitałowa.
SKA będzie właścicielem nieruchomości, na której zrealizowany zostanie projekt inwestycyjny. Po zakończeniu inwestycji SKA dokona zbycia nieruchomości, w związku z czym uzyska środki pieniężne. Przez cały okres istnienia SKA osoba prawna nie otrzyma dywidendy ani zaliczki na poczet dywidendy z tytułu udziału w SKA. Po zakończeniu i sprzedaży inwestycji SKA zostanie zlikwidowana.
Osoba prawna uznała, że otrzymane po likwidacji SKA środki pieniężne oraz wartość innych składników majątku SKA nie będą stanowiły dla niej przychodu podlegającego CIT. Środki te są w całości wyłączone z przychodów podatkowych. Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem uznając, że jednak powstanie przychód do opodatkowania. Fiskus powołał się tu na uchwałę NSA z 16 stycznia 2012 r. II FPS 1/11, w świetle, której przychód (dochód) spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku.
Sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu. Sąd przywołał art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Według sądu przepis ten znajduje zastosowanie do środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika SKA z tytułu likwidacji SKA. Podobnie rzecz ma się z innymi składnikami majątku określonymi w art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT. Zdaniem sądu treść art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. a i pkt 3b ustawy o CIT nie pozwalają na wyłączenie z zakresu normowania tych przepisów akcjonariusza SKA, a na pewno nie dlatego, że w orzecznictwie sądowo - administracyjnym doprecyzowany został moment powstania obowiązku podatkowego u tych wspólników z tytułu przychodów uzyskiwanych w związku z uczestnictwem w takiej spółce (a nie jej likwidacją).
Podsumowując środki pieniężne otrzymane przez akcjonariusza z tytułu likwidacji SKA nie będą stanowiły dla niego przychodu podlegającego CIT. Podobnie, wartości innych składników majątku SKA otrzymanych przez osobę prawną z tytułu likwidacji tej SKA, w szczególności wierzytelności z tytułu udzielonych przez SKA pożyczek, nie będzie stanowiła dla niej przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.
Wyrok WSA we Wrocławiu z 18 kwietnia 2013 r., I SA/Wr 278/13