Problem sprawozdań finansowych i składania CIT-8 wraca jak bumerang. Po raz pierwszy pojawił się dwa lata temu. Wtedy Ministerstwo Finansów również chciało odroczyć jedynie obowiązek złożenia CIT-8. Po interwencji serwisu Prawo.pl i publikacji artykułu pt. Więcej czasu na CIT-8, mniej na sprawozdania finansowe - wątpliwe ułatwienie >> podjęto decyzję o przedłużeniu terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych dla:
- jednostek sektora prywatnego oraz organizacji non-profit - o 3 miesiące,
- jednostek sektora finansów publicznych - o 1 miesiąc.
O dłuższe terminy w petycji do ministra finansów apelowali wtedy także księgowi i biegli rewidenci.
Czytaj w LEX: Zatwierdzanie sprawozdania finansowego krok po kroku >
Termin na sprawozdanie finansowe i CIT-8 za 2022 rok
- Sprawozdania finansowe za rok 2022 należy sporządzić do 31 marca 2023 r. W ubiegłym roku terminy sprawozdawcze były dłuższe – z uwagi na pandemię Covid-19. W bieżącym roku MF rozważa przedłużenie terminu na złożenie zeznań w CIT – zakomunikowało kilka dni temu Ministerstwo Finansów. W rezultacie ostateczne terminy sprawozdawcze za 2022 r. mają upłynąć, gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu:
- 31 marca 2023 r. – sporządzenie sprawozdania finansowego,
- 30 czerwca 2023 r. – zatwierdzenie sprawozdania finansowego,
- 15 lipca 2023 r. – złożenie sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym.
Obowiązkami sprawozdawczymi objęte są wszystkie jednostki stosujące ustawę o rachunkowości:
- jednostki sektora prywatnego
- organizacje non-profit
- jednostki sektora finansów publicznych.
Czytaj w LEX: Podpisywanie sprawozdania finansowego >
Czytaj w LEX: Obowiązek badania sprawozdania finansowego na przykładach >
Resort zapowiedział również, że prowadzi prace w kierunku wydania rozporządzenia przesuwającego o 3 miesiące, czyli do 30 czerwca br. zarówno termin składania CIT-8, jak i termin zapłaty podatku za 2022 r. wykazanego w zeznaniu rocznym. Wydłużenie terminu dla składania zeznań podatkowych w CIT za 2022 r. będzie dotyczyć wszystkich podatników. Termin zostanie wydłużony na:
- złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym;
- wpłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
CIT-8 potrzebny do sporządzenia sprawozdania finansowego
Jak podkreśla Beata Boruszkowska, księgowa, właściciela biura rachunkowego Beata, przesunięcie terminu na złożenie CIT-8 to dobry pomysł. Ważne jednak, by przepisy w tym zakresie zostały ogłoszone odpowiednio wcześniej, a nie np. 29 czy 30 marca na kilka godzin przed upływem terminu. Nasz rozmówczyni przypomina, że w 2020 r., kiedy pandemia się właśnie rozpoczęła, rozporządzenie o przesunięciu terminu na złożenie CIT-8 zostało wydane około godziny 23.00 31 marca 2020 r. – czyli godzinę przed upływem terminu. Do tego czasu firmy wszystko miały już obliczone i przygotowane.
Dodatkowym problemem jest jednak zamiar resortu niewydłużania terminu na sporządzenie sprawozdań finansowych. - Wydaje się, jakby w ogóle nie rozumiano istoty przygotowania sprawozdań i deklaracji rocznych. Jaki sens ma przesunięcie terminu złożenia CIT na czerwiec, w sytuacji gdy sprawozdanie finansowe mamy sporządzić do końca marca? Czyżby ktoś zapomniał, że CIT wynika z zamkniętych ksiąg rachunkowych? Żeby zrobić CIT, muszę zamknąć najpierw księgi – zaznacza Beata Boruszkowska.
Czytaj więcej: CIT-8 - praktyczny poradnik >>>
Cena promocyjna: 55.2 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 62.1 zł
Niepewność gospodarcza wpływa na sprawozdanie finansowe
Ministerstwo Finansów przyznaje, że wcześniejsze przesunięcia terminów na złożenie sprawozdania finansowego miały uzasadnienie w trwającej epidemii Covid-19. Według resortu, teraz tego problemu nie ma, więc sprawozdania finansowe trzeba będzie sporządzić do końca marca. Jak się jednak okazuje, problemy wcale nie zniknęły. – Nie są może w pełni związane z koronawirusem, niepewność gospodarcza jednak cały czas istnieje. Powoduje to, że trudna może być jednoznaczna ocena kondycji finansowej przedsiębiorstw – zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z kryzysem i wysoką inflacją – zauważa Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax.
Problem nie jest wcale wyimaginowany. Jego istnienie potwierdza także Komitet Standardów Rachunkowości działający przy resorcie finansów. Wydał właśnie szczegółowe wytyczne i rekomendacje, które mają służyć do sporządzenia sprawozdań finansowych za ubiegły rok.
Jak wskazuje Izabela Rutkowska, już sam tytuł dokumentu, który brzmi ”Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 r. w warunkach niepewności otoczenia gospodarczego” oznacza, że problemy firm wcale się nie skończyły. Termin na sporządzenie sprawozdań powinien być wydłużony. Pozostaje mieć nadzieję, że również w tym roku Ministerstwo Finansów wysłucha głosu przedstawicieli branży podatkowo-księgowej i skoreluje ze sobą terminy złożenia CIT-8 i sporządzenia sprawozdań finansowych. Termin na wywiązanie się z obu obowiązków powinien przypadać na koniec czerwca.
Zobacz również:
Łamigłówki umysłowe ministra finansów >>
MF: Sprawozdania finansowe do końca marca, czas na rozliczenie CIT może być wydłużony >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.