W przedmiotowej sprawie spółka, której przedmiotem działalności są roboty budowlane związane z wznoszeniem budynków oraz działalność w zakresie obsługi rynku nieruchomości nabyła nieruchomość, która stanowiła były "Dom Górnika", a następnie dokonała kapitalnego remontu i przebudowy w wyniku, którego ma powstać budynek mieszkaniowo-usługowy, z którego wyodrębniono lokale mieszkalne i w ostateczności dokonano po części ich sprzedaży.
Między organem a spółką zaistniały rozbieżności dotyczące klasyfikacji tego budynku, a w konsekwencji prawidłowości jego opodatkowania właściwymi stawkami podatkowymi. Zdaniem fiskusa według stawek dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, według spółki według stawek dla gruntów i budynków pozostałych.
Spółka wskazała, że w budynek nie jest przyłączony nawet do sieci energetycznej. Fiskus potwierdził, że stan techniczny budynku nie pozawalał na jego użytkowanie, ale nie ma cech trwałości i nie uniemożliwia wykorzystania budynku w przyszłości w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu faktyczne, okresowe niewykorzystanie nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej nie stanowi wystarczającej okoliczności do uznania, że nie jest ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej ze względów technicznych. Koniecznym jest, aby dana nieruchomość nie mogła być wykorzystywana w ogóle przez przedsiębiorcę. Względy techniczne w sposób trwały muszą wyłączać możliwość wykorzystania nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej.
Zdaniem sądu brak przyłączenia do sieci elektroenergetycznej nie ma charakteru trwałego. Przeszkoda taka może zostać zlikwidowana w każdym momencie poprzez podjęcie przez działań o charakterze faktycznym zmierzających do przyłączenia budynku do sieci.
Dlatego też czasowe niewykorzystywanie przez spółkę nieruchomości lub jej części służącej do wykonywania działalności gospodarczej nie uzasadnia, by do wymiaru podatku od nieruchomości nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.
Wyrok NSA z 19 lipca 2013 r., II FSK 2188/11, LEX nr 1360567