W przedmiotowej sprawie naczelnik urzędu celnego określił podatnikowi zobowiązanie w podatku akcyzowym. Organ ustalił, że podatnik pobierając oświadczenia o przeznaczeniu oleju, nie dopinał ich do faktur bądź kopii paragonów, nie wpisywał numeru ani daty wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż oleju opałowego. Taka sytuacja uniemożliwiała przypisanie oświadczenia do konkretnej transakcji sprzedaży. Zdaniem organu oświadczenie niespełniające wymogów formalnych jest tożsame z brakiem takiego oświadczenia i skutkuje koniecznością stosowania stawki podwyższonej, jak dla oleju napędowego.
Podatnik nie zgodził się z decyzją organu, a sprawa ostatecznie trafiła do NSA. NSA zauważył, że prawodawca przyjął szereg regulacji prawnych mających potwierdzić domniemanie prawne, że nabywany olej opałowy zostanie użyty na cele opałowe. Służy temu między innymi rzetelne wypełnienie oświadczeń, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych. Organy podatkowe mają wówczas możliwość stwierdzenia, czy olej nabyty na cele opałowe został faktycznie wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem. Z tej przyczyny przyjęcie przez sprzedawcę oświadczeń zawierających nieprawdziwe dane nabywcy, w stopniu uniemożliwiającym ich weryfikację, obala wynikające z oświadczeń domniemanie użycia oleju opałowego na cele opałowe, a to z kolei powoduje zastosowanie stawki akcyzy określonej w art. 65 ust. 1a pkt 1 u.p.a.
Podsumowując sąd kasacyjny stwierdził, że sprzedaż oleju opałowego przez podatnika bez uzyskania od nabywcy prawidłowego oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju na cele opałowe jest równoznaczny z użyciem oleju opałowego niezgodnie z przeznaczeniem. Brak prawidłowych oświadczeń skutkuje tym, że niemożliwe jest opodatkowanie sprzedawanego oleju preferencyjną stawką akcyzy przewidzianą w art. 65 ust. 1 u.p.a. Posiadanie wadliwych oświadczeń lub ich brak uniemożliwia uznanie prawa podatnika do zastosowania preferencji podatkowych przy sprzedaży olejów opałowych przeznaczonych na cele opałowe. A to strona korzystająca z preferencji podatkowych obowiązana jest udokumentować i wykazać zużycie oleju na cele opałowe.
Wyrok NSA z 20 marca 2013 r., I GSK 821/11