Uproszczony system obejmowania towarów procedurami celnymi jest bowiem wiodącym systemem stosowanym w krajach UE, a firmy posiadające status zaufanego importera czy eksportera stają się konkurencyjne w międzynarodowej wymianie towarowej.
Organizowane przez Służbę Celną akcje edukacyjno-informacyjne kierowane są do środowiska gospodarczego. Celem tych akcji jest systematyczne powiększanie grona przedsiębiorców stosujących procedury uproszczone. Ostatnie z takich spotkań obyły się w Krośnie i w Łodzi.
Podczas takich spotkań funkcjonariusze Służby Celnej prezentują rozwiązania prawne, które umożliwiają optymalizację działań w ramach działalności gospodarczej. Chodzi tu o korzyści związane z posiadaniem certyfikatu AEO m.in.:
- mniejszą liczbę kontroli dokumentów i kontroli fizycznych,
- priorytetowe traktowanie przesyłki w przypadku wytypowania do kontroli,
- wybór miejsca przeprowadzenia kontroli.
Niekiedy posiadacze świadectwa AEO mogą liczyć na: priorytetową obsługę zgłoszeń celnych, specjalne miejsca obsługi czy odrębne pasy ruchu na przejściach granicznych.
Wykłady dotyczą także kwestii związanych z elektroniczną formą składania zgłoszeń celnych eksportowych. Celnicy wyjaśniają wówczas, w jaki sposób działa system ECS i jak z niego korzystać.
Na spotkaniach funkcjonariusze Służby Celnej przedstawiają też warunki, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby móc korzystać z ułatwień (wynikających z posiadania pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej). Dotyczy to również audytu, który poprzedza nadanie przedsiębiorcom tego typu uprawnień.