Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w całym 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni.
- Według raportu ZUS w 2022 r. najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 16,4 proc. wszystkich nieobecności (39,1 mln dni absencji chorobowej). Na kolejnych pozycjach znalazły się: ciąża, poród i połóg – 15,7 proc. (37,5 mln dni), choroby układu oddechowego – 14,2 proc. (34 mln dni), urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych – 13,3 proc. (31,7 mln dni), a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10 proc. (23,8 mln dni) - mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS. I dodaje: - Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wciąż utrzymują są na wysokim miejscu w rankingu chorób. Raport sporządzony przez ZUS jest doskonałym materiałem dla ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii. Trafi on także do odpowiednich instytucji, które zajmują się w Polsce profilaktyką zdrowotną.
Czytaj w LEX: Zaburzenia psychiczne pracownika - uprawnienia pracodawcy >
Czytaj w LEX: Depresja a uzależnienie w pracy >
Czytaj również: Well-being – nowe wyzwanie dla pracodawców>>
L4 i absencja chorobowa
Według ZUS, wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich były „reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne”. W 2021 roku było to 457 tys. zwolnień lekarskich (8,5 mln dni absencji chorobowej), a w 2022 r. - było to 426,3 tys. zwolnień (7,7 mln dni absencji chorobowej). Z powodu epizodu depresyjnego w 2021 roku wystawiono 243,7 tys. zwolnień lekarskich (5 mln dni absencji chorobowej). Z kolei w 2022 roku było to 233 tys. (4,7 mln dni absencji chorobowej).
Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich były też "inne zaburzenia lękowe". W 2021 roku z tego powodu wystawiono 223,4 tys. zwolnień lekarskich (4,4 mln dni absencji chorobowej), w 2022 roku - było to 218,8 tys. zwolnień (4,2 mln dni absencji chorobowej).
Czytaj w LEX:
Wsparcie długoterminowe w depresji >
Alienacja w organizacji – przyczyny, skutki i drogi wyjścia >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.