Ze środków zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (dalej: PPK) uczestnicy PPK mogą skorzystać w każdej chwili. Z wypłatą oszczędności najkorzystniej poczekać jednak do ukończenia 60 lat - wtedy bowiem można otrzymać zgromadzone środki w całości, bez żadnych pomniejszeń, czyli inaczej niż przy zwrocie dokonywanym przez młodszych uczestników PPK. Uczestnik PPK, który osiągnął 60. rok życia, jeśli zdecyduje się na wypłatę oszczędności z rachunku PPK co najmniej w 120 miesięcznych ratach (albo 25 proc. oszczędności jednorazowo, a pozostałe 75 proc. co najmniej w 120 miesięcznych ratach) - nie zapłaci nawet tzw. podatku Belki od osiągniętego zysku. Uczestnicy PPK powinni jednak pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK oznacza dla nich koniec gromadzenia nowych środków w tym programie.

Zobacz procedurę w LEX: Zasady rezygnacji z wpłat do PPK >

Ważne: Osoba, która ukończyła 60. rok życia (bez względu na płeć), nie musi rezygnować z oszczędzania w PPK. Jeśli nadal jest aktywna zawodowo, może zwiększać swoje oszczędności - tak długo, jak będzie chciała i wypłacić je dopiero, gdy podejmie taką decyzję, np. w okresie, gdy przestanie pracować.

Czytaj w LEX: Pracownicze Programy Kapitałowe - księgowanie oraz opodatkowanie >

Czytaj również: Na 5 lat przed emeryturą mężczyźni wypłacą z PPK, zamiast oszczędzać>>

Granicę wyznacza ukończenie 60 lat

Decyzję o rozpoczęciu korzystania z oszczędności w PPK każdy uczestnik PPK, który ukończył 60 lat, powinien zatem dobrze przemyśleć. Decyzja ta raz na zawsze zamyka bowiem przed nim możliwość gromadzenia nowych środków w tym programie. I to bez względu na to, ile rachunków PPK dany uczestnik posiada. Rozpoczęcie wypłat choćby z jednego z nich „blokuje” wszystkie rachunki PPK w takim znaczeniu, że na żaden z nich nie wpłyną już żadne nowe środki. Dotyczy to także dopłat rocznych od państwa.

Zobacz procedurę w LEX: Obowiązki administracyjne i informacyjne podmiotu zatrudniającego wobec uczestnika PPK oraz wybranej instytucji finansowej >

Przykład: Uczestnik PPK urodził się 10 września 1963 r. Chce skorzystać ze swoich środków na rachunku PPK i oczywiście może to zrobić w każdym czasie. Ważne jest jednak, czy nastąpi to przed 10 września 2023 r. W przypadku wycofania środków np. 9 września, będzie to zwrot, z pomniejszeniami przewidzianymi w art. 105 ustawy o PPK. Takie wycofanie środków z rachunku PPK nie przeszkodzi mu w dalszym oszczędzaniu w tym programie. Jeśli jednak uczestnik zaczeka do 10 września, to będzie to już wypłata po osiągnięciu 60. roku życia. Zgodnie z art. 112 kodeksu cywilnego zasadą jest, że termin oznaczony w latach kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Jednak przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia, czyli z rozpoczęciem dnia odpowiadającego dacie urodzin tej osoby. Oznacza to, że uczestnik PPK urodzony 10 września 1963 r. ukończy 60. rok życia o północy z 9 na 10 września 2023 r.

Zobacz procedurę w LEX: Kwalifikowanie świadczeń stanowiących podstawę naliczania wpłat do PPK > 

Cena promocyjna: 60.3 zł

|

Cena regularna: 67 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wszyscy pracodawcy zostaną poinformowani

Wypłata środków z rachunku PPK następuje na wniosek uczestnika złożony instytucji finansowej. O rozpoczęciu wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK, instytucja finansowa niezwłocznie informuje podmiot zatrudniający oraz PFR. PFR, za pomocą systemu teleinformatycznego ewidencji PPK, niezwłocznie informuje inne instytucje finansowe o rozpoczęciu wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK, dla którego instytucje te prowadzą rachunki PPK. Te z kolei niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia otrzymania od PFR takiej informacji, o rozpoczęciu wypłat przez uczestnika PPK informują podmioty zatrudniające, z którymi zawarły umowy o zarządzanie PPK. Po otrzymaniu takiej informacji, podmioty zatrudniające nie obliczają, nie pobierają ani nie dokonują wpłat do instytucji finansowej. Rozpoczęcie wypłat z rachunku PPK pozbawi uczestnika PPK także dopłaty rocznej. Jeżeli - po rozpoczęciu wypłat - do instytucji finansowej wpłynęłaby dopłata roczna dla tego uczestnika PPK, to instytucja finansowa nie powinna ewidencjonować jej na jego rachunku PPK. W takim przypadku instytucja finansowa powinna zwrócić nienależnie otrzymaną dopłatę roczną.

Sprawdź w LEX: Czy w ramach rekompensaty można dokonać dodatkowej wpłaty PPK pracodawcy dla pracownika, któremu nie odprowadzano obowiązkowych wpłat za wcześniejsze miesiące? >

Ważne: Jeśli pracujący uczestnik PPK - po ukończeniu 60. roku życia - rozpocznie wypłatę swoich oszczędności z tego programu, zatrudniający go pracodawca nie powinien już obliczać, pobierać ani dokonywać wpłat na jego rachunek PPK. Dotyczy to zarówno wpłat finansowanych przez tego uczestnika PPK, jak i wpłat finansowanych przez jego pracodawcę.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 46).

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.