Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, rząd przyjął we wtorek projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Rząd zapewnia, że przewidział w nim niezbędne środki na kontynuację priorytetowych działań, jak również na realizację nowych. W tym m.in.: na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. oraz wypłatę tzw. 13. emerytury. Przewidziano też wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 7,8 proc.
Ponadto rząd zakłada, że w 2023 r. – ze względu na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego – popyt na pracę obniży się. W efekcie, zatrudnienie w gospodarce narodowej nieznacznie spadnie – o 0,5 proc. Natomiast stopa bezrobocia wyniesie na koniec 2022 r. 5 proc., a na koniec 2023 r. wzrośnie z obecnych 4,9 proc. do 5,4 proc.
Czytaj również: MRiPS: W lipcu stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 4,9 proc.>>
Projekt ustawy budżetowej trafi teraz do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Rząd zapowiada, że ostateczny projekt budżetu przyjmie pod koniec września.
Zgodnie z art. 222 Konstytucji RP, najpóźniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego (czyli właśnie do końca września) Rada Ministrów ma przedłożyć Sejmowi projekt ustawy budżetowej na rok następny. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest późniejsze przedłożenie projektu.
Czytaj także: Budżet na 2023 rok ma być znacznie większy niż w poprzednich latach>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.