Związkowcy nie ujawniają na razie, jakie inne formy może przyjąć ich protest. "Rozpoczynamy ogólnokrajową akcję protestacyjną od oflagowania budynków Służby Celnej. O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco" - poinformowali związkowcy w przesłanym PAP komunikacie. Prawo zabrania celnikom udziału w czynnym strajku.
Związkowcy domagają się objęcia funkcjonariuszy celnych systemem emerytalnym na równi ze wszystkimi służbami mundurowymi. Powołują się na porozumienie z rządem z listopada 1998 r.
"Rząd RP zobowiązał się do przyznania funkcjonariuszom celnym uprawnień emerytalnych na równi z innymi służbami mundurowymi. Nierealizowane zobowiązania pisemne Rządu RP i kolejne zobowiązania premiera, bierność w tym zakresie nadzorującego Służbę Celną ministra finansów powodują, że polscy celnicy czują się okłamywani, dyskryminowani, manipulowani i lekceważeni" - napisano w komunikacie.
"Biorąc pod uwagę ustawowy obowiązek związków zawodowych do reprezentowania i ochrony praw pracowniczych oraz obrony ich godności - związki zawodowe w Służbie Celnej, w sposób jednoznaczny i stanowczy, upominają się o dotrzymanie pisemnych zobowiązań i obietnic Rządu RP" - dodano.
Pod koniec marca rozpoczęło się zbieranie podpisów pod listem do premiera Donalda Tuska, w którym celnicy żądają podjęcia bezzwłocznych prac nad włączeniem funkcjonariuszy celnych do systemu uprawnień emerytalnych przysługujących pozostałym funkcjonariuszom służb mundurowych. Sławomir Siwy ze Związku Zawodowego Celnicy PL nie wykluczał wówczas w rozmowie z PAP, że pod listem podpiszą się wszyscy funkcjonariusze służby celnej, czyli około 15 tys. osób. (PAP)
her/ pad/ mag/