W czasach Internetu mogłoby się wydawać, że spotkania targowe nie będą budzić tak dużego zaciekawienia. Jednakże dane statystyczne tegorocznej edycji SAWO temu zaprzeczają. W tym roku ekspozycja targowa była rekordowa pod względem wynajętej powierzchni, a z ofertą 242 wystawców zapoznało się 4400 profesjonalistów, co stanowi 15% wzrost zwiedzających w porównaniu z edycją z 2014 roku. Łącznie w ciągu czterech dni teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło blisko 30 tys. uczestników (wynik dla bloku targów INSTALACJE, SAWO i SECUREX). Te wszystkie dane składają się na niewątpliwy sukces biznesowy kwietniowego wydarzenia i dowodzą, że bezpośrednie spotkania na stoiskach targowych, połączone z prezentacją oferty, są bardzo potrzebne.
W tym roku, na dwudziestej trzeciej już edycji targów zaprezentowali się wystawcy z 22 państw: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii , Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Polski, Portugalii, Słowacji, Sri Lanki, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz z Włoch. Wartym podkreślenia jest 33% udział firm z zagranicy. Łącznie 242 uczestników oferowało środki ochrony indywidualnej, środki ochrony zbiorowej, materiały do produkcji odzieży ochronnej i roboczej, zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, środki i sprzęt do udzielania pierwszej pomocy, wyposażenie dla służb ratowniczych oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe. Wśród nich byli polscy i międzynarodowi liderzy branży, a także branżowe wydawnictwa. Wiele z prezentowanych produktów miało podczas targów swoje rynkowe premiery.
Pierwszego dnia ponad 400 słuchaczy zgromadziła II Konferencja Panelowa Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Zagrożeń Zawodowych 2013-2020. Była to wspólna inicjatywa organów nadzoru i kontroli, instytucji, partnerów społecznych, których wspólnym celem jest ograniczanie zagrożeń zawodowych oraz promowanie przyjaznych miejsc pracy. Pierwszy panel dotyczył ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, podczas którego można było wysłuchać prezentacji na temat obowiązków pracodawców w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom związanym z występowaniem czynników szkodliwych, zagrożeń chorobowych i wypadkowych oraz niebezpieczeństw związanych z wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych w przestrzeniach zamkniętych. Pozostałe trzy panele dotyczyły najczęściej występujących czynników szkodliwych: hałasu, pyłów przemysłowych oraz czynników chemicznych.
Środki ochrony pracy chronią pracownika przed wszelkimi wypadkami, tymi lekkimi i tymi cięższymi. Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości należy traktować z jak największą powagą. O tym jak ważna jest dbałość pracowników i pracodawców o zapewnienie odpowiednich warunków pracy traktowała konferencja czasopisma „Promotor”. „Bezpieczna praca na wysokości” zgromadziła ponad 350 specjalistów BHP, pracodawców oraz osób związanych z branżą wysokościową.
W tym roku po raz pierwszy podczas targów SAWO 2016 obszernie poruszona została tematyka ergonomii. Wielu słuchaczy zgromadziły wykłady oraz warsztaty w ramach VIII Forum Ergonomicznego pt. „Ergonomia przestrzeni produkcyjnej i biurowej – wyzwania i innowacje”, które prowadzili prof. Edwin Tytyk oraz dr Grzegorz Dahlke z Politechniki Poznańskiej (ich organizatorem było czasopismo Praca i Zdrowie). Bardzo interesująca była również prezentacja najnowszych rozwiązań w zakresie ergonomii w firmie Volkswagen Poznań. Podczas wystąpienia przedstawione zostały przykłady ergonomicznych stanowisk pracy w zakładzie produkcyjnym oraz modułowy kombinezon symulacji wieku pozwalający lepiej poznać i zrozumieć potrzeby pracowników nawet powyżej 60. roku życia.
Źródło: www.sawo.mtp.pl