O to, co dzieje się z rządowym projektem ustawy o osobach zgłaszających naruszenia prawa, zapytał poseł Waldy Dzikowski w interpelacji poselskiej z 30 listopada (nr 28741). Jak podkreślił, 17 grudnia 2021 roku zacznie obowiązywać dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, zwana powszechnie dyrektywą o ochronie praw sygnalistów. Chciał więc wiedzieć, czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obecnie przewiduje jakiekolwiek zmiany co do przedłożonego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z 14 października 2021 r. i kiedy planowane jest skierowanie projektu ustawy do Sejmu.
W odpowiedzi z 14 grudnia 2021 r. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała, że w związku z dużą liczbą zgłoszonych uwag otrzymanych w ramach przeprowadzonych konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych przedmiotowego projektu ustawy, trwa obecnie proces ich analizy odnośnie zasadności uwzględnienia uwag oraz prowadzone są prace nad nowym brzmieniem przepisów projektu ustawy, korygowanym pod wpływem zgłoszonych uwag i przekazanych stanowisk. - W związku z powyższym, a także biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia kolejnych etapów procesu legislacyjnego, obecnie nie jest możliwe wskazanie terminu skierowania projektu ustawy do Sejmu RP – przekazała Marlena Maląg w odpowiedzi na poselską interpelację. Jednocześnie zapewniła, że ministerstwo dokłada wszelkich starań, aby implementacja przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii do polskiego porządku prawnego została dokonana w sposób sprawny, efektywny i z zachowaniem należytej staranności.
W czwartek, 27 stycznia, zapytaliśmy MRiPS o to, co dzieje się z projektem ustawy o osobach zgłaszających naruszenia prawa i kiedy trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. - Obecnie analizowane są uwagi, które wpłynęły do Ministerstwa oraz trwa intensywna praca nad wypracowaniem ostatecznej wersji projektu – przekazało serwisowi Prawo.pl ministerstwo.
Czytaj również: Ochrona danych sygnalisty kluczowa w pracach nad ustawą
Kto musi wdrożyć dyrektywę UE?
Przypomnijmy, że dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, zwana dyrektywą 2019/1937 albo dyrektywą o sygnalistach, dotyczy systemowej ochrony sygnalistów, czyli osób informujących o nieprawidłowościach czy naruszeniach prawa unijnego. Dyrektywę muszą wdrożyć podmioty publiczne, także jednostki samorządu terytorialnego, zatrudniające powyżej 50 pracowników oraz podmioty prywatne zatrudniające powyżej 250 pracowników. Dłuższy czas na dostosowanie się do nowych regulacji – do 2023 roku - mają tylko podmioty prywatne, zatrudniające od 50 do 250 pracowników.
Czytaj: Procedura dokonywania zgłoszeń przez sygnalistów w szpitalu >
Polska nie wywiązała się z ciążącego na niej obowiązku implementowania unijnego prawa. Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa dopiero 19 października 2021 r. zaczął być konsultowany publicznie, a 17 listopada konsultacje te się zakończyły. Prace w rządzie nad tym projektem ciągle trwają.
WZÓR DOKUMENTU: Procedura ochrony danych sygnalisty w ramach rozpatrywania skarg i wniosków >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.