Roman Giedrojć, główny inspektor pracy podczas posiedzenia przedstawił najistotniejsze efekty pracy inspektorów pracy osiągnięte w wyniku działań na rzecz przestrzegania prawa pracy, bezpiecznych warunków pracy i legalnego zatrudnienia. Omówione zostały rezultaty współpracy inspekcji z innymi organami państwa m.in. Strażą Graniczną, ZUS, urzędami skarbowymi. Zaprezentowany został także katalog działań prewencyjnych i promocyjnych skierowanych przez PIP do pracodawców i pracowników. Posłowie w czasie dyskusji zwracali uwagę na niewystarczające środki prawne, jakie mają do dyspozycji inspektorzy pracy, m.in. niski wymiar kar, jakie mogą nakładać na pracodawców naruszających przepisy prawa pracy.
W ocenie posłanki Ewy Kozanackiej (PiS) bez zapewnienia inspektorom pracy podstawowych warunków pracy nawet największe starania profesjonalistów nie wystarczą, by realizować z równą skutecznością podstawowe zadania ustawowe i te, które wykraczają daleko poza egzekwowanie prawa pracy, bhp i przepisów dotyczących legalności zatrudnienia.
Z kolei wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, zwrócił uwagę, że warto w parlamencie rozpocząć pracę nad nowelizacją przepisów o PIP, by dostosować je do współczesnych realiów i wyzwań, jakie czekają na inspektora pracy. Mówił m.in. o konieczności ułatwienia inspektorom pracy podjęcia kontroli bez obowiązku zawiadamiania pracodawcy o kontroli i okazywania upoważnienia do jej przeprowadzenia. Takie bariery biurokratyczne jego zdaniem ograniczają skuteczność działań inspekcji.
Sprawozdanie PIP przyjęte
Połączone komisje sejmowe, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisja ds. Kontroli Państwowej na posiedzeniu w dniu 5 września 2016 r. przyjęły sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2015 r.