Zdaniem Roberta Lisickiego, dyrektora Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan, badanie potwierdza niestety spadek nastrojów przedsiębiorców związany ze wzrostem kosztów działalności, z obawami o inflację, skutki wojny w Ukrainie i wynikającą z tego niestabilność rynkową, zakłócenie dostaw, ale zapewne także niedobory na rynku pracy osób wykwalifikowanych w poszczególnych sektorach.
Czytaj również: Specustawa nie pozwala Ukraińcom na legalną pracę zdalną dla firm spoza Polski>>
Optymizm pracodawców spada
Do 49 proc., czyli o ponad 11 pkt. proc. w stosunku do listopada 2021, obniżył się wskaźnik optymizmu pośród badanych pracodawców.
- Sytuacja w poszczególnych branżach jest zróżnicowana. Zdecydowanie wskazujące na wzrost zatrudnienia to te, które od dłuższego czasu odnotowywały problemy z pozyskaniem pracowników (transport i logistyka, budownictwo, SSC/BPO). Co prawda tylko jedna czwarta badanych firm planuje wzrost zatrudnienia, ale nie oznacza to, że procesy rekrutacji staną się łatwiejsze – podkreśla Robert Lisicki. Według niego, przy utrzymującym się bardzo niskim poziomie bezrobocia, odpływie pracowników z Ukrainy czy braku znaczących zmian w polityce migracyjnej, pracodawcy wciąż będą odczuwać w tym zakresie problemy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.