Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) po raz kolejny przeprowadziła europejskie badanie opinii publicznej na temat bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Badania wykazały, że 8 na 10 europejskich pracowników-respondentów uważa, iż liczba osób cierpiących z powodu stresu związanego z pracą, w ciągu najbliższych lat wzrośnie, przy czym ponad połowa spodziewa się znaczącego wzrostu tej liczby.

Wyniki te odzwierciedlają wcześniejsze badanie (ESENER) – w którym okazało się, że 79% menedżerów uważa, że stres stanowi równie poważny problem w miejscu pracy, co wypadki.

Badanie to, gromadząc opinie kierowników i przedstawicieli pracowników z całej Europy, dostarcza bardzo ważnych informacji na temat obecnego sposobu i efektów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w europejskich przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem stosunkowo nowych czynników ryzyka psychospołecznego, takich jak: stres związany z pracą, przemoc i prześladowanie.

Jak wynika z badań, stres związany z pracą staje się jednym z największych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia w Europie – wpływa bowiem zarówno na koszty społeczne, związane z cierpieniem i chorobą, jak i na koszty gospodarcze, w tym na wydajność i jakość pracy. Z badania wynika ponadto, że aż 86% Europejczyków uważa, iż działania poprawiające bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia są niezbędne dla podnoszenia konkurencyjności gospodarczej danego kraju. Poglądy te są podobne zarówno wśród osób pracujących, jak i niepracujących - zgadza się z nimi odpowiednio 86% i 85% badanych.

Niezależnie od wieku i płci pracowników, czy też rozmiaru przedsiębiorstwa, przytłaczająca większość ludzi uważa, że poziom stresu związanego z pracą będzie rósł. Najmniej wzrostu poziomu stresu obawiają się Norwegowie - 16%, a najbardziej Grecy - 83%. W Polsce aż 73% pracowników uważa, że w ciągu najbliższych lat liczba osób uskarżających się na stres związany z wykonywaną pracą będzie rosnąć. Aż 92% respondentów stwierdziło, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy jest ważny dla umożliwienia pracownikom dłuższej pracy przed przejściem na emeryturę. Pozytywną informacją jest to, iż większości badanych Polaków (89%) jest pewna, że przełożony, który zostanie poinformowany o problemie w miejscu pracy związanym z bezpieczeństwem lub zdrowiem, odpowiednio zareaguje.

Przypomnijmy, że badania przeprowadzone w 2012 roku - ustanowionym Europejskim rokiem aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej - wykazały, że 87% osób w Europie uważa działania na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy za ważne – głównie ze względu na pomoc ludziom w wydłużaniu aktywności zawodowej (56% respondentów odpowiedziało, że są „bardzo ważne"). Z kolei badania Eurobarometru pokazują, że wielu Europejczyków jest psychicznie gotowych do aktywnego starzenia się, ale obawiają się, że ich obecne warunki bhp mogą uniemożliwić im pracę w starszym wieku. Chociaż w całej Europie przeciętny wiek emerytalny wynosi 65 lat - to według badań średni wiek dezaktywizacji zawodowej wynosił tylko około 61,5 roku. Z badań Eurobarometru wynika również, że 42% Europejczyków uważa, że będą w stanie wykonywać swoją obecną pracę do 65 roku życia i dłużej, ale równocześnie 17% obawia się, że nie będzie mogło wykonywać swojej obecnej pracy już po 59 roku życia.

Edward Kołodziejczyk