Maria A. (dane zmienione) była zarejestrowana jako bezrobotna. Starosta zawarł z nią umowę o dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych. W związku z tym, nabyła ona też prawo do stypendium. Kilka miesięcy od podpisania umowy, Maria A. uległa wypadkowi, wskutek którego doznała poważnych obrażeń. Pomimo stwierdzonej wówczas niepełnosprawności i rehabilitacji, czynnie uczestniczyła w wykładach online, podeszła do egzaminu i ukończyła studia podyplomowe. Następnie, nie będąc już słuchaczką studiów podyplomowych, na podstawie decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymała prawo do renty od dnia wypadku.
Rencistka nie może mieć statusu osoby bezrobotnej
Mając powyższe na uwadze, starosta wydał decyzję, na mocy której uznał, że w związku z przyznanym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy, Maria A. utraciła status osoby bezrobotnej, więc pozbawił ją prawa do stypendium od dnia wypadku. Maria A. wniosła odwołanie, ale wojewoda utrzymał w mocy sporne rozstrzygnięcie. Organ uznał bowiem, że sam fakt nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy stanowi przeszkodę do posiadania statusu osoby bezrobotnej oraz korzystania ze związanych z tym świadczeń, niezależnie od faktycznego pobierania renty. Wydana w tej sprawie decyzja stała się przedmiotem skargi.
Czytaj także: GUS: W okresie dekady między spisami liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 63,9 proc. >>>
Bezrobotny ma prawo do stypendium
Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który wskazał, że podstawą prawną spornych rozstrzygnięć był art. 42a ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (ustawa). Przepis ten stanowi, że bezrobotnemu, któremu starosta przyznał dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, za okres uczestnictwa w tych studiach zgodnie z ich programem przysługuje stypendium w wysokości 20 proc. zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy. Wynika z tego, że organ powołał w decyzji podstawę prawną do przyznania stronie uprawnienia, a nie jego pozbawienia.
Cena promocyjna: 63.2 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 71.11 zł
Potrzebna była zgoda strony
WSA wskazał, że zgodnie z art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego, decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Wynika z tego, że decyzja w sprawie przyznania stypendium mogła być uchylona lub zmieniona jedynie za zgodą skarżącej. Tymczasem z jej pism wynikało, że stanowczo się temu sprzeciwiała.
Zobacz procedurę: Uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej, na mocy której strona nabyła prawo >
Oznacza to, że organ naruszył zarówno art. 42a ust. 5 ustawy, jak i przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, co miało zasadniczy wpływ na wynik sprawy. Mając powyższe na uwadze, WSA uchylił zaskarżoną oraz poprzedzającą ją decyzję.
Wyrok WSA w Gliwicach z 11 sierpnia 2023 r., sygn. akt III SA/Gl 907/22, nieprawomocny
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.