W czwartek, 7 lipca 2022 r., posłowie skierowali rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335) do dalszych prac w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W głosowaniu przepadł bowiem wniosek o jego odrzucenie, zgłoszony w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy, które odbyło się 23 czerwca, na poprzednim posiedzeniu izby niższej Parlamentu. Większość klubów parlamentarnych opowiedziała się wtedy za dalszym procedowaniem tego projektu.
Czytaj również:
Dwa lata rząd pracuje nad przepisami o pracy zdalnej, a pracodawcom daje dwa tygodnie na wdrożenie>>
Pracodawcy łatwiej skontrolują trzeźwość pracowników, nawet wbrew związkom zawodowym>>
W trakcie pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, odnosząc się do krytycznych głosów wypowiedzianych w dyskusji i pytania posła Michała Gramatyki dotyczących ewentualnego wydłużenia okresu vacatio legis (w projekcie rząd zaproponował 14 dni, o czym Prawo.pl jako pierwsze pisało) zapowiedział, że rząd jest otwarty na wydłużenie vacatio legis, jeżeli takie postulaty będą zgłaszane w trakcie prac nad projektem w sejmowej komisji.
Praca zdalna po uzgodnieniu z pracownikiem
Zdaniem wiceszefa MRiPS uregulowanie na stałe pracy zdalnej może zachęcić większą liczbę pracowników do jej świadczenia w miejscu zamieszkania. - Z uwagi na większą dostępność pracy, którą można będzie wykonywać poza zakładem pracy wejście w życie projektowanej regulacji może mieć pozytywny wpływ na sytuację rodzin sprawujących opiekę nad osobami niesamodzielnymi - wskazał Szwed.
Według projektu, praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia w formie zmiany warunków umowy o pracę, co do której nie będzie wymagana forma pisemna.
Będzie możliwa kontrola trzeźwości
Projektowane przepisy zakładają również stworzenie podstaw dla pracodawców do wprowadzenia i przeprowadzania m.in. prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.
Zgodnie z projektem pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.