Do wykazu prac legislacyjnych i programowych wpisany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (nr UD24). Za jego przygotowanie odpowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Czytaj również: NSA: Sytuacja osobista może być przeszkodą w przekazaniu wynagrodzenia>>
Dlaczego potrzebna jest zmiana prawa
- Przemiany demograficzne, proces starzenia się społeczeństwa, zaburzenia psychiczne, bezdomność, długotrwałe i ciężkie choroby, przemoc domowa, to tylko niektóre problemy stanowiące istotę pracy osób wykonujących prace w zakresie realizacji usług z obszaru pomocy społecznej, wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej czy wsparcia opieki nad dziećmi do lat 3. Pracownicy zatrudnieni przy organizacji i realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej są to pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie, realizujący zadania wynikające bezpośrednio z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Kadra pomocy społecznej pełni bardzo ważną rolę w realizacji zadań państwa oraz samorządów na rzecz rodzin i osób wymagających wsparcia.
Zakres obowiązków pracowników pomocy społecznej jest ogromny, a wymagany w tych zawodach poziom kompetencji własnych i umiejętności interpersonalnych jest nieporównywalny z innymi zawodami. Znacząca część pracowników pomocy społecznej posiada wykształcenie wyższe, w tym kwalifikacje specjalistyczne oraz pozyskiwane przez okres wielu lat tzw. specjalizacje w zawodach pomocowych – podkreślają autorzy projektu, tłumacząc powody, dla których przygotowana zostanie zmiana prawa.
Ich zdaniem dane demograficzne wskazują jednoznacznie na konieczność zabezpieczenia interesów obywateli poprzez przygotowanie profesjonalnego, dostępnego i odpowiadającego na potrzeby społeczne systemu realizacji usług w pomocy społecznej realizowanego przez wykwalifikowanych specjalistów.
- Zadaniem własnym gminy jest także organizacja opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. To niezwykle ważne zadanie umożliwia rodzicom godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Ze względu na wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej i zwiększenie ryzyka odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów zasadne jest wsparcie finansowe wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej – wyjaśniają projektodawcy. I dalej: - Proponowana regulacja umożliwi Radzie Ministrów przyjmowanie programów rządowych, które będą mogły dofinansować wynagrodzenia określonych pracowników pomocy społecznej, pracowników sytemu pieczy i wsparcia rodziny oraz pracowników samorządowych instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Proponowana regulacja umożliwi również zwiększenie wsparcia na wykonywanie zadań własnych samorządu terytorialnego w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Wynagrodzenia, urlopy i czas pracy. Ochrona zatrudnienia i świadectwa pracy. Organizacje pracodawców, związki zawodowe i spory zbiorowe >>
Istota planowanych w projekcie rozwiązań
Według MRPiPS zaproponowane zmiany ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw mają na celu umożliwienie wprowadzenia rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń określonych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie, a także pracowników systemu pieczy i wsparcia rodziny oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 prowadzonych przez samorządy.
Rada Ministrów ma przyjąć projekt w I kwartale 2024 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.