Funkcjonariusz został zwolniony ze służby w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Przysługiwała mu odprawa w wysokości ponad 50 tys. zł, ale została ona pomniejszona o wysokość odpraw, które otrzymał w przeszłości z tytułu zwolnienia ze służby w Wojsku Polskim i Straży Granicznej. Ostatecznie Szef CBA przyznał funkcjonariuszowi ponad 15 tys. zł.
Szef CBA wyrównał świadczenie
Organ ocenił bowiem, że z art. 96 ust. 1 ustawy o CBA wynika, że odprawa ma charakter jednorazowy. Tym samym w sytuacji, gdy już raz została ona wypłacona w związku ze zwolnieniem z formacji zmilitaryzowanej, to w przypadku ponownego podjęcia służby i kolejnego zwolnienia, należy wypłacić wyłącznie świadczenie wyrównawcze. Natomiast uznanie, że każdorazowe zwolnienie skutkowałoby wypłacaniem należności w pełnej kwocie, mogłoby stanowić pole do nadużyć i stawiałoby w nierównej sytuacji pozostałych funkcjonariuszy.
WSA po stronie argumentów organu
Były funkcjonariusz nie zgodził się jednak z decyzją Szefa CBA i wniósł skargę. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wskazał, że zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o CBA, wysokość odprawy dla funkcjonariusza w służbie stałej równa się wysokości sześciomiesięcznego uposażenia, należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym albo w ostatnim dniu pozostawania w dyspozycji Szefa CBA. Świadczenie ulega zwiększeniu o 20 proc. uposażenia za każdy dalszy pełny rok wysługi ponad 5 lat nieprzerwanej służby, aż do wysokości ośmiomiesięcznego uposażenia. WSA podkreślił, że nieprzerwane pełnienie służby oznacza pełnienie służby tylko w tej formacji. Natomiast pomniejszenie świadczenia o wysokość już wcześniej wypłaconych odpraw jest możliwe na gruncie obowiązujących przepisów prawa i posiada oparcie w przyjętych przez ustawodawcę rozwiązaniach systemowych służb mundurowych. Mając powyższe na uwadze, sąd oddalił skargę.
Czytaj także: NSA: Służba w policji bez znaczenia przy żołnierskiej odprawie >>>
Bez prawa do odprawy w pełnej wysokości
Nie zakończyło to jednak sporu, ponieważ były funkcjonariusz postanowił wnieść skargę kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w związku ze zwolnieniem ze służby skarżącemu nie przysługuje odprawa w pełnej wysokości, ponieważ otrzymał już odprawy z tytułu zwolnienia w Wojsku Polskim i Straży Granicznej. Natomiast art. 96 ustawy o CBA przewiduje, że funkcjonariusz CBA nabywa prawo do odprawy tylko w niektórych wskazanych przypadkach zwolnienia. Świadczenie to nie ma więc charakteru powszechnego i generalnego uprawnienia oraz jest ono związane z określonymi przesłankami.
Cena promocyjna: 71.11 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59.25 zł
Odprawę wypłaca się tylko raz
NSA podkreślił, że wielokrotne przyznawanie odprawy oraz innych świadczeń związanych z odejściem ze służby w pełnej wysokości, byłoby nieuzasadnionym i niesprawiedliwym przywilejem. Tym samym takie świadczenia powinny być wypłacane tylko raz. Dlatego też w sytuacji, gdy już raz wypłacono odprawę w związku ze zwolnieniem, w przypadku ponownego zwolnienia, wypłaca się tylko świadczenie wyrównawcze za czas ponownego pełnienia służby. Sąd podkreślił, że sporna odprawa, tak samo jak i emerytura, ma charakter jednorazowy. W świetle powyższego, skarga kasacyjna została oddalona.
Wyrok NSA z 25 marca 2022 r., sygn. akt III OSK 1601/21
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.