Odpowiedź

Jeżeli zdarzenie wypełnia przesłanki zbiorowego wypadku przy pracy, należy niezwłocznie powiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięcie przedstawionego w pytaniu problemu wymaga ustalenia w pierwszej kolejności, z jakim rodzajem transportu pracowników mamy do czynienia. Czy chodzi o dowóz pracowników z domu do miejsca pracy, czy też np. z jednego miejsca wykonywania pracy do drugiego?

W pierwszym przypadku zdarzenie należy uznać za wypadek w drodze do pracy, natomiast w drugim mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy, gdyż zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytuły wypadku przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1242) – dalej u.u.s.w.p. za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

O ile w pierwszym przypadku nie ma konieczności powiadamiania o zdarzeniu właściwego okręgowego inspektora pracy, o tyle w drugim przypadku taki obowiązek, zgodnie z art. 234 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) musi być bezwzględnie wykonany, jeśli z ustalonych okoliczności wynika, że doszło do wypadku zbiorowego.

Definicja zbiorowego wypadku przy pracy zawarta jest w art. 3 § 6 u.u.s.w.p., która stanowi, że za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby. Przy czym, jeżeli np. w wyniku zdarzenia poszkodowany byłby np. kierowca, który jest pracownikiem oraz co najmniej jeden z pasażerów, nawet gdyby nie był pracownikiem (a więc co najmniej 2 osoby, jak mówi powyższa definicja), zdarzenie to należy uznać za wypadek zbiorowy i powiadomić o nim zarówno prokuratora, jak i właściwego okręgowego inspektora pracy.

Anna Sokołowska, autorka współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 6 września 2015 r.