Rośnie odsetek osób niezdecydowanych. Jest najwyższy od 2015 roku a w stosunku do lipca 2022 r. zwiększył się o niemal 10 punktów procentowych. 42 proc. zainteresowanych emigracją to mieszkańcy wsi, a 29 proc. to pracownicy produkcyjni/fizyczni. 29 proc. osób ma między 18 a 24 lata.

Zdaniem Roberta Lisickiego, dyrektora Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan, odsetek osób rozważających emigrację budzi niepokój. - Migracja może mieć różny charakter - stały bądź tymczasowy, ale diagnoza przyczyn takiego stanu powinna być uwzględniana w polityce rozwoju naszego kraju. Utrzymanie kapitału ludzkiego ma bowiem kluczowe dla nas znaczenie - mówi Lisicki. I zaznacza, że dane dotyczące gotowości Polaków do migracji należy odczytywać w kontekście prognoz demograficznych, struktury wiekowej naszego społeczeństwa, odczuwalnych już wyzwań przedsiębiorców na krajowym rynku pracy.

Sprawdź w LEX: Czy w stażu urlopowym należy uwzględnić okres pracy za granicą? >

Czytaj również: Badanie: Blisko 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową>>

 

Cena promocyjna: 95.19 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 107.1 zł


Wizja emigracji zarobkowej

- Według rządowej Strategii Demograficznej 2040, w projekcji w wariancie średnim, liczba ludności Polski może spaść o 39,1 proc. - z 37,9 mln w roku 2019 do 23 mln w roku 2100. Prognozy wskazują również na potencjalnie znaczący spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym, która zgodnie z szacunkami z 2019 roku może zmniejszyć się z 22,8 mln w roku 2019 do 10,8 mln w roku 2100, czyli o 52,3 proc. Przeprowadzone badanie potwierdza duży udział w grupie osób wyrażających gotowość do emigracji, osób młodych do 34 roku życia, osób z wykształceniem zawodowym, średnim czy wyższym, czyli często tych z umiejętnościami i inicjatywą. Jednocześnie migracja zarobkowa za granicę dotknie w szczególności obszary wiejskie i mniejsze miasta (71,2 proc.), co może wpłynąć na dalszy wzrost dysproporcji w rozwoju poszczególnych regionów Polski – podkreśla Robert Lisicki. I dodaje: - Odpowiedzi na pytanie, dlaczego wciąż wiele osób rozważa wyjazd za granicę należy poszukiwać szczególnie w warunkach życia i sytuacji gospodarczej. Na to składa się w szczególności dostępność i jakość usług publicznych, takich jak opieka medyczna, placówki opiekuńcze, edukacja, wsparcie w opiece nad osobami starszymi i z niepełnosprawnościami, a także możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Nie możemy pomijać aspektu przewidywalności uwarunkowań prawnych i gospodarczych.

Sprawdź w LEX: Czy okresy pracy za granicą u pracodawcy zagranicznego wliczane są do stażu pracy? >

Jak wskazuje przedstawiciel Konfederacji Lewiatan, jakość i dostęp do usług publicznych jest przedmiotem dyskusji od wielu lat, bez zasadniczych zmian. I wskazuje, że kwestia poczucia pewności prawa czy warunków prowadzenia działalności gospodarczej ulega osłabieniu - poczucie pogarszającej się sytuacji gospodarczej potwierdza większość osób rozważających wyjazd za granicę. Wśród kluczowych przyczyn migracji wciąż wskazywane są wyższe zarobki (76,3 proc.) oraz wyższy standard życia (61 proc.). Pojawia się jednocześnie kwestia większego poszanowania dla wolności (28 proc.) czy bezpieczniejszego położenia geograficznego (13,6 proc.). - Umiejętność zabiegania o utrzymanie kapitału ludzkiego jest jednym z kluczowych elementów przyczyniających się do atrakcyjności i rozwoju państwa – przypomina Lisicki.

Czytaj w LEX: Ulga na powrót - podatkowa zachęta dla podatników, którzy przeniosą swoją rezydencję podatkową do Polski >