- To najlepsza i najbardziej korzystna ze wszystkich prywatyzacji, jakie się zdarzyły po 1989 r. Dzisiaj dokonujemy prywatyzacji, gdzie zakumulowane środki przekazujemy obywatelom. To prywatyzacja oddająca Polakom ich wypracowany kapitał, ona jest prywatyzacją sprawiedliwą - mówił w poniedziałek premier. I podkreślał, że środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone "tak, jak było to obiecywane 20 lat temu".  

Czytaj w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >

Premier poinformował też, że Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS. Jednak transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej, która ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE. - Model zakłada, że od pieniędzy pozostawianych w IKE pobrana zostanie "opłata przekształceniowa", jako element "zachowania sprawiedliwości". Emerytury z ZUS są opodatkowane, pieniądze z IKE nie, więc bez tej opłaty środki z IKE byłyby uprzywilejowane - tłumaczył szef rządu. 

 

Cena promocyjna: 95.19 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Z informacji kancelarii premiera wynika, że z OFE na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) trafią te środki, które zostały indywidualnie uzbierane.  KPRM podkreśla, że jest to zgodne "z pierwotnymi celami reformy z 1999 r." Według danych rządu na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) średnio trafi ok. 10,2 tys. zł, w sumie to 162,3 mld zł. 

Czytaj w LEX: Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych krok po kroku >

Jak mówił premier, rząd w swoim modelu, domyślnie, zakłada, że obywatele będą chcieli pozostawić te pieniądze w IKE. Po osiągnięciu wieku emerytalnego z pieniędzy z IKE będzie można skorzystać w sposób dowolny.  Można będzie je wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku.

Minister infrastruktury Jerzy Kwieciński poinformował, że formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu 2020 roku.

Czytaj: Ekspert: transfer środków z OFE do ZUS może uderzyć w spółki giełdowe>>

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Kadry:

PPK - w jaki sposób ustalać liczbę pracowników na potrzeby ustalenia obowiązku tworzenia PPK >

Składki na PPK >

Terminy wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych >

Pracownicze Plany Kapitałowe - szkolenie online >