Konferencja odbędzie się 15 czerwca 2023 roku w centrali ZUS w Warszawie. W panelach dyskusyjnych wezmą udział uznane autorytety ze świata nauki, administracji, sektora bankowego i płatniczego oraz klienci ZUS, w tym przedstawiciele pokolenia silver.
Udział w organizowanej przez ZUS konferencji jest bezpłatny. Aby wziąć w niej udział należy wypełnić formularz rejestracyjny do 10 czerwca. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, udział w wydarzeniu będzie możliwy po otrzymaniu mailowego potwierdzenia z adresu: emc@zus.pl. Konferencja będzie transmitowana w serwisie YouTube na kanale Elektroniczny ZUS.
Czytaj również: Blisko 380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji >
Cyfrowa ewolucja ZUS
- Celem konferencji jest omówienie ewolucji cyfrowej w administracji, kierunków rozwoju w obszarach elektronizacji kontaktu z klientem, rozwiązań mobilnych i płatności bezgotówkowych - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje: - Do dyskusji zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, uznane autorytety społeczne, jak również przedstawicieli świata nauki i biznesu. Wymiana cennych opinii i sformułowane daleko idące wnioski z pewnością pozwolą na zaproponowanie rozwiązań, które mogłyby stać się podstawą do dalszych pogłębionych analiz i badań w obszarze wiodącego tematu konferencji.
Czytaj też: W stronę elektronicznej administracji w gminach >>
Prezes ZUS zwraca uwagę, że konferencja będzie dobrą okazją, aby podzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami w obszarze szeroko pojętej elektronizacji. - ZUS jest najlepszym przykładem na to, jak zmieniają się instytucje i podążają za najnowszymi trendami. Zakład stał się e-urzędem na miarę naszych czasów – podkreśla prof. Uścińska. I przypomina, że jeszcze kilka lat temu niewiele osób wierzyło w powodzenie reform. - Wykonaliśmy ogrom pracy, postawiliśmy na elektronizację i cyfryzację urzędu, co przysłużyło się przede wszystkim naszym klientów. Dziś większość spraw z ZUS można załatwić on-line, nie wychodząc z domu – twierdzi.
Obecnie ZUS obsługuje elektronicznie takie programy dla rodzin, jak „Rodzina 500 plus”, „Dobry start”, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) i świadczenie żłobkowe.
Grzywa Magdalena: Oblicza transformacji cyfrowej >>
Według ZUS, wprowadzając nowoczesne rozwiązania Zakład nie zapomina również o emerytach i rencistach. - Każdy emeryt lub rencista otrzymuje elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Można przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów – wyjaśnia prezes Uścińska.
Bezgotówkowa wypłata świadczeń
Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń.
Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski. Ubankowienie świadczeniobiorców ZUS cały czas rośnie. W okresie grudzień 2022 r. – marzec 2023 r. udział nowo przyznanych świadczeń emerytalnych wypłacanych na rachunki płatnicze wyniósł 87,4 proc. Oznacza to wzrost o 1,2 proc. kwartał do kwartału). 77,3 proc. klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy (wzrost o 0,4 proc. kw/kw), a 88 proc. zasiłków jest wypłacanych na konto (wzrost o 0,5 proc. kw/kw).
Patronat honorowy nad konferencją "EMC-zmieniający się świat administracji" objęli Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej oraz Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.