Jak poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ponad 436 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na kwotę ponad 823 mln zł. - Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca - przypomina Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Czytaj również: 
Byli przedsiębiorcy mają problemy z odzyskaniem nadpłaconej składki zdrowotnej>>
Nadpłata składki zdrowotnej będzie trudna do odzyskania>>

 

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty

Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS jest udostępniony w widoku "Moje dane", w sekcji "Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne".

Sprawdź w LEX: Jaki okres zapłaty składek zdrowotnych podlega rozliczeniu rocznemu w kwietniu 2023 za 2022 r. w celu stwierdzenia nadpłaty lub dopłaty? >

- Przed podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać - mówi Paweł Żebrowski. I dodaje: - Jeśli płatnik podjął decyzję i nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Rozliczenie składki zdrowotnej - ustalenie danych liczbowych >

Jak twierdzi ZUS, w sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie może przekazać do ZUS rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja br., to może przekazać je do 30-31 maja br., tak aby w przypadku kwoty do zwrotu mógł zatwierdzić wniosek i wysłać go do ZUS do 1 czerwca br. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji.

Ważne jest jednak, aby płatnik opłacił na swój indywidualny rachunek składkowy (NRS) miesięczną składkę za kwiecień wraz z ewentualną kwotą dopłaty, która wynika z rocznego rozliczenia. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę (jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł).

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Rozliczenie składki zdrowotnej - jak wypełnić roczną deklarację >