Podejmowanie przez pracodawców inicjatyw w zakresie poprawy bezpieczeństwa w firmie zależy głównie od wykazania przedsiębiorcom korzyści finansowych, jakie stąd wynikają. Podstawą oceny opłacalności konkretnych rozwiązań w dziedzinie ochrony pracy są wyniki analizy ryzyka zawodowego.
Ryzyko zawodowego powszechnie ujmuje się jako możliwość utraty życia przez pracownika lub doznanie przez niego określonych ubytków zdrowia w czasie wykonywania zadań na stanowisku pracy. Pojęcie ryzyka zakłada konieczność jego zmierzenia, oszacowania za pomocą wielkości matematycznych. Uwzględnia ono przy tym wpływ losowości wielu czynników na ewentualne straty, jakie może ponieść człowiek podczas swego działania. Z tego względu pracodawcy najwygodniej będzie oceniać ryzyko zawodowe, stosując metody probabilistyczne, tj bazujące na zasadach rachunku prawdopodobieństwa pojawienia się ubytków zdrowia pracowników w danym okresie. Inną miarą stosowaną do ilościowego szacowania i analiz ryzyka zawodowego jest wielkość tych ubytków.
Źródło: Atest 2010, nr 7, s. 20-22, Tadeusz Szopa
Analiza ryzyka jako podstawa decyzji przedsiębiorcy w dziedzinie ochrony pracy
Podejmowanie przez pracodawców inicjatyw w zakresie poprawy bezpieczeństwa w firmie zależy głównie od wykazania przedsiębiorcom korzyści finansowych,...