W piątek umowę koalicyjną podpisali przedstawiciele trzech ugrupowań politycznych: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polska 2050 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe) i Nowej Lewicy. Znalazły się w niej zapisy istotne z punktu widzenia rozwoju energetyki w Polsce. 

Kryzys klimatyczny jest wyzwaniem 

Jak wskazano w treści umowy, najbliższe lata to niewątpliwie konieczność podjęcia wzmożonych działań, które zapobiegną negatywnym skutkom globalnego ocieplenia. To również jeden z priorytetów polityki unijnej. Koalicjanci zobowiązali się do przyspieszenia "zielonej transformacji" oraz stworzenia stabilnego, jasnego prawa, opierającego się również na wsparciu finansowym inwestorów, oraz stworzeniu odpowiednich rozwiązań systemowych. To konieczne, by zapewnić dostęp do taniej i czystej energii. 

Ważnym elementem umowy jest również szersze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii: fotowoltaiki, biogazowni, energetyki wiatrowej. Sieci przesyłowe i dystrybucyjne mają być rozbudowane, a rozwój ma objąć także energetykę jądrową. 

Czytaj też: Lewiatan przedstawia 18 rekomendacji dla poprawy efektywności energetycznej dla nowego rządu​ >>

 

Cena promocyjna: 99 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 69.3 zł


Niskie rachunki dla domów 

Wszystkie działania mają bezpośrednio przełożyć się na zmniejszenie rachunków za prąd i gaz w gospodarstwach domowych i zapewnienie bezpieczeństwa. Energetyka prosumencka ma stać się fundamentem rynku, opartym na "zdrowej konkurencji". Ważnym elementem działań ma być także przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu. Koalicjanci zapowiadają również pozyskanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Systemowe wsparcie dla rolników 

W umowie zapowiedziano również przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom na rynku rolnym, które szczególnie uwidoczniły się w momencie napaści Rosji na Ukrainę. Odbudowane mają zostać mechanizmy logistyczne, obowiązkowe będzie też flagowanie produktów zgodnie z miejscem pochodzenia. Zostanie wprowadzony 30-dniowy termin płatności marketów i przedsiębiorstw skupowych dla producentów żywności, ma powstać też mechanizm jego egzekwowania. Powstać ma także fundusz stabilizacyjny, ograniczający starty poniesione na skutek nieuczciwych działań pośredników.