Odpowiedź:
Z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pracownikom, bez względu na system czasu pracy w którym są zatrudnieni, jeżeli tylko wykonują swoją pracę przez przeciętnie pięć dni w tygodniu, pracodawca musi udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy.
Uzasadnienie:
Artykuł 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dzieje się tak, ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.
Zasada ta znajduje w pełni zastosowanie do wszystkich pracowników, bez względu na system czasu pracy, w którym są zatrudnieni, jeżeli tylko wykonują swoją pracę przez pięć dni w tygodniu. Zatem w przypadku pracowników zatrudnionych przez pięć dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym pracodawca powinien udzielić im dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w innym terminie.
Jeżeli natomiast liczba dni pracy pracownika w tygodniu jest ograniczona (np. pracownik pracuje przez 4 dni w tygodniu), nie ma potrzeby zapewniania takiemu pracownikowi innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dzień wolny od pracy wynikający z jego rozkładu czasu pracy. Taka sytuacja może mieć np. miejsce w przypadku pracowników zatrudnionych w systemie równoważnego czasu pracy, których dobowy wymiar czasu pracy jest w niektórych dniach tygodnia przedłużony do 12 godzin, a inne dni pracownik ma wolne, aby zrównoważyć pracę w przedłużonym dobowym wymiarze. W przypadku takich pracowników, gdy liczba dni pracy w tygodniu jest mniejsza niż 5, zachowana zostanie zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, nawet gdy w dniu wolnym wypadnie święto.
Oczywiście pamiętać również należy o obowiązku zapewnienia pracownikowi dnia wolnego jeżeli święto przypada w dniu jego harmonogramowej pracy. W takim przypadku pracodawca powinien przede wszystkim zapewnić pracownikowi wolny właśnie ten dzień, a jeżeli nie jest to możliwe i pracownik zobowiązany będzie do świadczenia pracy w święto, pracodawca powinien zapewnić mu inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli jednak i takiej możliwości nie będzie, wówczas musi wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek za każdą godzinę pracy w święto.