Jeden z mieszkańców zwrócił się do przedsiębiorstwa energetycznego o udostępnienie mu informacji publicznej, w postaci kopii dwóch decyzji w sprawie budowy linii elektroenergetycznej 0,4 kV i 15 kV oraz 110 kV.
W związku z brakiem reakcji spółki, mieszkaniec wniósł skargę na bezczynność.
WSA uznał skargę za zasadną.
Sąd zwrócił uwagę, iż przedsiębiorstwo energetyczne, któremu w kontrolowanej sprawie zarzucono bezczynność realizuje także określone zadania publiczne.
Zarówno bowiem dystrybucja energii elektrycznej, jak również inne zadania wykonywane przez przedsiębiorstwo energetyczne, ze względu na znaczenie energii elektrycznej dla rozwoju cywilizacyjnego i poziomu życia obywateli – są zadaniami publicznymi.
Ta zaś okoliczność, nakłada na przedsiębiorstwo energetyczne obowiązek udzielenia informacji dotyczącej sfery związanej z wykonywaniem przez to przedsiębiorstwo zadań publicznych.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
W ocenie sądu nie ulega wątpliwości, że decyzje i dokumenty dotyczące budowy infrastruktury energetycznej są dokumentami, w posiadaniu których pozostaje inwestor.
Jeżeli inwestorem jest podmiot realizujący zadania publiczne, to i decyzje te i dokumenty służą realizowaniu zadań publicznych przez taki podmiot.
W związku z tym dokumentacja związana z procesami inwestycyjnymi w tym decyzje administracyjne, operaty szacunkowe i inne dokumenty, są dokumentami, do których dostęp gwarantuje ustawa o dostępie do informacji publicznej jeżeli znajdują się one w posiadaniu organu, do którego kierowany jest wniosek o taką informację – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 2 czerwca 2017 r., sygn. akt II SAB/Łd 94/17, nieprawomocny